Esnaf ve staj mağdurlarına emeklilik için hükümete önemli müjde çağrısı

Esnaf ve staj mağdurlarına emeklilik için hükümete önemli müjde çağrısı

Son dakika haberi: Staj ve çıraklık mağdurları ile ilgili açıklama geldi. TESK Başkanı Palandöken hükümete çağrıda bulundu.

Emekli Haberleri 22 Nisan 2023 08:38 41
Esnaf ve staj mağdurlarına emeklilik için hükümete önemli müjde çağrısı

EYT'den faydalanamayan esnaf ile sanatkarlar müjdeli haber bekliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken bir yazılı açıklama yaptı ve EYT düzenlemesine değinerek yeni müjdelerin beklendiği vurgusunu yaptı. Palandöken açıklamasında EYT'den faydalanamayan esnaf ile sanatkarların beklediği müjdenin bir an önce gelmesi gerektiğini, emekliliğe hak kazananlarla eşit hale gelmesi gerektiği, staj mağdurlarına da düzenleme gelmesi gerektiğini söyledi.

Esnaflar, sanatkarlar, staj mağdurları, tarım çalışanları ve ihyadan dolayı kayıtları olmasına rağmen hala emekli olamayan çok sayıda esnafın mağdur olduğunun altını çizen Palandöken, "Artık bu konuda müjdeli bir haber verilmesini dört gözle bekliyoruz. Verilecek müjdeli haber, özellikle norm birliğinde eşitliğin sağlanması, çalışma hayatında verilen emeklerin karşılığının alınması bakımından çok önemli" ifadelerini kullandı.

Emeklilik için eşit muamele yapılması gerektiğini, staj süresinin emeklilikten sayılması gerektiğini söyleyen Palandöken, "Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur'lu, SSK'lı ve Emekli Sandığına tabi tüm çalışanların sorunlarının birlikte çözülebileceği bir yer. Ancak norm birliği olmadığı için SSK'lı çalışanlar 7 bin 200 prim günü ile emekli olurken Bağ-Kur'lu esnaf ve sanatkarlar 9 bin prim gününde emekli oluyor. Norm birliği sağlanarak tüm çalışanlar eşit zamanda, eşit şartlarda ve eşit ücretle emekli olabilmeli. Öte yandan staj mağdurlarının sağlık sigortaları devam etmesine rağmen emeklilik sigortalarının yatırılmamasından kaynaklanan sıkıntı sürüyor. Yeni bir düzenleme ile staj mağdurlarının önü açılmalı" ifadelerini kullandı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (41)

Seç


Ziyaretçi 36 Gün Önce
Staj yoksa oyda yok staja adalet staj 94
Ziyaretçi 36 Gün Önce
Staj SSK başlangıcı olsun staj yoksa oyda yok staja adalet staj 94 MHP staj sözü nerede kaldı staj Cumhurbaşkanı bunu çözer ben inanıyorum stajı çözeceğine
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Staj magdurları hakkını yedirmeyiz sandıkta gereken ccevap verilrcektir
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Toplumları ayakta tutan adalettir Bağkurlular sadece adalet ve esitlik istiyor.
Ziyaretçi 38 Gün Önce
Bakanım müjdeli haber bekliyorum bizi mağdur etmeyin