Eski Milletvekili: 90 bin lira maaş alan vekiller geçim sıkıntısı çekiyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Eski Milletvekili: 90 bin lira maaş alan vekiller geçim sıkıntısı çekiyor

Barış Yarkadaş yaptığı son dakika açıklamasında vekillerin geçim sıkıntısı çektiğini söyledi.

Finans Magazin 27 Ara 2023 0
Eski Milletvekili: 90 bin lira maaş alan vekiller geçim sıkıntısı çekiyor

Barış Yarkadaş, Milletvekillerinin geçim sıkıntısı çektiğini söyledi.

90 bin lira civarında maaş alan milletvekilleri, yaptığı harcamalar nedeniyle ücretin kendilerine yetmediğini söylüyor.

Özellikle yakıt, konaklama ve etkinliklere falza para gittini söyleyen vekiller, en çok da konaklama maliyetlerinden dert yanıyor.

Ünlü sunucu Cansu Canan Özgen'in YouTube üzerinde yayınladığı programa konuk olan eski Milletvekili Barış Yarkadaş, vekil olduğu dönemden daha iyi bir maddi durumu olduğunu söyledi.

Vekil seçildiğinde bankada parası olduğunu, 12 çalışanı olduğunu ve arabası olduğunu söyleyen Yarkadaş, vekilliği bittiğinde ise arabasının bile hacizli olduğunu söyleyerek, "Milletvekili seçildiğim gün bankada param vardı, arabam vardı, bireysel emekliliğim vardı. Borcum yoktu, şirketimde 12 kişi çalışıyordu. Tamamı sigortalıydı. Milletvekilliğim bittiğinde arabam hacizliydi bankaya inanılmaz borcum vardı ve bankalar artık bana kredi vermiyordu. Bireysel emekliliğimi bozdurdum ve milletvekilliğimde gerçekten fakirleştim" dedi.

MİLLETVEKİLİ MAAŞI NE KADAR?

Bir milletvekili, eğer emekli değilse 90 bin lira civarında maaş alır. Emekli ise + 66 bin lira daha alır.

KONAKLAMA ÇOK PAHALI

Başka bir ilin vekili olunması durumunda hem o ilde hem de Ankara'da konaklamak zorunda kalındığını, Ankara'da haftada en az 3 gün otelde kalındığını ve 2 bin lira olduğunu söyleyen Yarkadaş, "Bir milletvekili İstanbul vekiliyse aynı zamanda Ankara’da da evi olmak zorundadır ya da otelde kalır. Ortalama kalabileceğin 4 yıldızlı bir otel şu anda 2 bin liranın altında değildir. Haftanın en az 3 günü otelde kalmak zorundasın ya da kendi evinde kalmak zorundasın" dedi.

GÜNDE 5 DEFA YEMEK YİYEN VEKİL VAR

Meclis lokantasında yenilen yemeklere de değinen Yarkadaş, "Meclis’e gelen misafirlerini yemekhaneye götürüyor musun? Götürmek zorundasın. Şimdi Meclis’te yemek ucuz mu? Ucuz. TBMM’nin bir bütçesi var ve o bütçeden giderler karşılanıyor. Ve yapılıyor oradaki yemek maliyetine satılıyor, orası bir ticarethane değil doğal olarak kâr etmiyor. Öyle milletvekili arkadaşlar tanıdım ki günde 5 kez yemek yemek zorunda kalıyor. Şimdi milletvekilinin misafiri Niğde’den geliyor, 30 kişi. Götürmeyecek misin? Götürmezsen orada adam nasıl insan bu der" ifadelerini kullandı.

BİLET PARASININ HEPSİNİ BİZ ÖDÜYORUZ

Yarkadaş açıklamasının devamında maddi durumlarını şu şekilde aktardı:

"Milletvekili seçildiğim gün bankada param vardı, arabam vardı, bireysel emekliliğim vardı. Borcum yoktu, şirketimde 12 kişi çalışıyordu. Tamamı sigortalıydı. Milletvekilliğim bittiğinde arabam hacizliydi bankaya inanılmaz borcum vardı ve bankalar artık bana kredi vermiyordu. Bireysel emekliliğimi bozdurdum ve milletvekilliğimde gerçekten fakirleştim. Şimdi tehlikeli konulara gireyim, milletvekili emekli değilse sadece vekil maaşını alır. Şu anda bildiğim kadarıyla 90 bin lira civarı. Eğer emekli milletvekiliyse artı 66 bin lira alır. Dünyanın en tehlikeli konusuna girdiğimin farkındayım, Kadıköy’de dayak yiyebilirim. Ayda en az 10 kez uçağa biner, bilet parasının tamamını kendisi öder. TBMM vekiline maaştan başka bir şey vermez. Onun adı da ödenektir zaten"

AYDA 40 DÜĞÜNE BİLE GİDİYORSUNUZ

Vekillerin düğünlere katılımına da değinen Yarkadaş, "Milletvekilleri her ay TBMM’ye çay içsin veya içmesin para öder. Ben mesela çok az çay içen biriyim ama tüm vekillerle aynı parayı öderdim. Ayrıca parti para keser aldıkları aidatların dışında her ay TBMM milletvekili grubuna para keser. Ev kirası verdin, uçak parası verdin. Benim milletvekilliğim süresince kredi kartım şoförüm Tayfun’daydı. Ben o kredi kartını hiç görmedim mesela. Mesela Çağlayan Adliyesi’nin önüne orada bekliyorsun, çay veya kahve parasını kim ödeyecek? Ayda 40 düğüne gittiğimi bilirim, seçmen sana oy vermiş çağırıyor. Çeyreği taktın, gittin geldin masraf. O yüzden milletvekillerinin yaşam standardı başka bir işleri yoksa gerçekten zor" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç