Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan Hayatını Kaybetti! Lütfi Doğan Kimdir?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan Hayatını Kaybetti! Lütfi Doğan Kimdir?

Eski Diyanet İşleri Başkanı olan Lütfi Doğan, tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu! Lütfi Doğan Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındaydı? İşte haberin detayları...

Haberler 4 Ara 2023 0
Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan Hayatını Kaybetti! Lütfi Doğan Kimdir?

Bir süredir hastanede tedavi gören eski Diyanet İşleri Başkanı 93 yaşında Lütfi Doğan hayatını kaybetti.

Eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı (İSİLAY) Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan yaşamını yitirdi.

Alınan bilgiye göre Doğan, bir süredir Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Doğan, sabah saatlerinde, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan: İslam dininin en büyük  düşmanlarından biri cehalet ve bilgisizliktir

LÜTFİ DOĞAN KİMDİR?
Gümüşhane'nin Köse ilçesinin Salyazı köyünde 1930'da dünyaya gelen Doğan, babası Mehmet Fehmi Efendi'den Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi ve 1942'de dayısı Kurra Hafız Fevzi Efendi'de hıfzını tamamladı. Dönemin önemli ilim adamlarının tedrisinde tecvid, kıraat ve Arapça gibi dini ilimleri tahsil edip icazet alan Doğan, ilk, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Askerlik dönüşü Gümüşhane'nin merkez ilçesinin Özcan Mahallesi'nde imam hatip olarak göreve başlayan Doğan, 1954'te Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı müftülük imtihanını kazanarak muhtelif şehirlerde müftülük, müftü yardımcılığı ve vaizlik yaptı. Ankara'daki görevi sırasında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1965'te birincilikle mezun olan Doğan, Din İşleri Yüksek Kurulu üyesiyken Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına tayin edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı vazifesine 15 Ocak 1968'de vekaleten atanan Doğan, bu görevini 25 Ağustos 1972'ye kadar yürüttü. Daha sonra Milli Görüş hareketinin kurucusu ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın daveti üzerine siyasete giren Doğan, Milli Selamet Partisinden (MSP) 1973-1980 arasında, iki dönem Erzurum Senatörü olarak görev yaptı.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan hayatını kaybetti

1980 askeri darbesi döneminde Kirazlıdere Tutukevi'nde 8 ay tutuklu kalan Doğan, 1991'den itibaren 3 dönem Gümüşhane Milletvekili olarak TBMM'de yer aldı.

Arapça, Farsça ve Fransızca bilen Doğan, bir kısım arkadaşıyla 1987'de İSİLAY'ı kurdu. Doğan, Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu vakfın Keçiören ve Balgat'taki müesseselerinde, ilerleyen yaşına rağmen eğitim faaliyetlerine devam ediyordu.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç