Ergün Atalay Ne Kadar Maaş Aldığını Açıkladı

Ergün Atalay Ne Kadar Maaş Aldığını Açıkladı

Türk İş Başkanı Ergün Atalay yaptığı son dakika açıklamasında maaşının ne kadar olduğunu açıkladı.

Yerel Haberler 5 Tem 2022 23:31 1
Ergün Atalay Ne Kadar Maaş Aldığını Açıkladı

Ergün Atalay maaşını açıkladı.

Türk İş Başkanı Genel Başkanı Ergün Atalay bir açıklama yaptı ve maaşını açıladı. 

ASGARİ ÜCRETİ BELİRLİYEN KOMİSYONDA

Asgari ücret tespit komisyonunda işçi kesimini temsil eden Türk İş'in başında olan Atalay'ın maaşı son günlerde tartışma konusu oldu. Sosyal medya üzerinde çok konuşulan maaş hakkında Atalay bir açıklama yaptı. 

Fatih Altaylı'nın konuğu olan Ergün Atalay, burada kendisi hakkında merak edilen sorulara cevap verdi. "Kusura bakmayın sormak zorundayım?" diye sözüne başlayan Altaylı'ya Atalay şu şekilde cevap verdi:

"Aldığım ikramiye sayısı sıfır. Muhasebeci gönderip sorabilirsiniz de. Türkiye'nin hiçbir yerinde evim yok Adapazarı dışında. 1 evim 1 arsam var sadece. Ankara'da da misafirhanede kalıyorum. Oraya da 1750 lira kira ödüyorum. Bunu söylerken de utanıyorum. 48 yaşında kaloriferli ev gördüm hayatımda. Afyon'da bir dükkan hissesine girdim, 2 bin 500 TL kira alıyorum. Ne bankada param ne de arabam var. Hiç bisikletim bile olmadı. Bunu çalıştığım arkadaşlarım bilir. Ödemiş'teki adam bunu bilmez ama."

MAAŞI NE KADAR?

Atalay açıklamasında maaşının 25 bin 750 lira olduğunu söyledi. 

ASGARİ ÜCRET MASASINDA NE KONUŞTULAR?

Geçen hafta belirlenen asgari ücret için 3 toplantı yapıldı. Yapılan toplantılarda konuşulanlar ile ilgili açıklama yapan Atalay, 

"İlk asgari ücret artışıyla ilgili açıklama 16 Mart'ta AK Parti Grup Başkanvekili yaptı. 18 Mart'ta Çanakkale'de kardeşimize sordum. 'İleride olabilir' diye laf etti. Sonra ben bakana böyle bir şey var mı diye sordum. Bakan 'Aralık'ta' dedi. Her ayın 4'ünde enflasyon açıklanıyor. Her ay açıklanan ayda bize verin eşel mobil gibi diye. Mart, Nisan, Mayıs geçti. Cılız sesler çıkıyor. Sokak, pazar, marketteki işçinin alım gücünün düştüğünü görüyorum. Sonra 16 Haziran'da Cumhurbaşkanı'ndan randevu istedik. O gün Soma'dan 153 işçi çocuğu geldi. Onlara Türk İş'te konuşma yapacağım. O arada sayın Cumhurbaşkanımız bize randevu verdi. Televizyonlarda alt yazı geçiyor. Çıktım basın mensuplarının önüne olanı anlattım. 'Cumhurbaşkanımıza problemleri anlattım' dedim.

Cumhurbaşkanımız da 'Çalışma Bakanım yurda dönsün, konuşalım, sana haber veririz' dedi. Aradan 1 hafta geçti, bizi çağırdılar. Aynı komisyonu yolladık oraya. İşveren sendikası başkanı, bakanım ve ben oradayım. Bakan Bey 'Fiyat artışları ortada, bir şey yapmamız lazım, ne düşünüyorsun' dediler. Türk İş üyelerinin yüzde 3'ü asgari ücret alıyor. Bu DİSK'te de böyle, Hak İş'te de böyle. Ben sayın Bakan'a 'enflasyonu istiyorum' dedim. Oturduk, aradan zaman geçti. Ertesi gün bir daha oturduk. Son noktada 'Sayın Cumhurbaşkanı İspanya'dan dönüyor, İstanbul'a gidelim' dendi. 'Türk İş'in kırmızı çizgisi yüzde 30' dedim. Özel sektör ben masaya oturmam diyor. Ben de oturmazsam nasıl çıkacak bu asgari ücret? Mecburuz, kanun var. Asgari ücret yeterli mi, değil, davul çalınır mı, çalınmaz. Bu bir ara zam. 50.47 aldık Ocak ayında. Kimseden duymadım 'Türk İş iyi yaptı' diye.

İstanbul'da Bakana 'Ben yüzde 25'e masaya oturmam' dedim. İşverenin başında Özgür Bey var. 'Sizinle masaya oturur, bedel öderim' diyor. Süper bir şey değil ama bu geçiş döneminde yapılması iyi bir şey. İşvereni de ikna ettik. Burada yüzde 30 aldık. Aralık ayı geldiği zaman ne kadar kayıp varsa onları almadan ne masaya oturur, ne de o işe müsaade ederiz. Enflasyonun üstüne çıkarız. Bizim yapacağımız masayı işvereni oturtmaktı. İşveren oturmasaydı o zam çıkmazdı."

finans7.com  | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 45 Gün Önce
Okadarda alsın. Kurtlar masasında oturmak herkesin harcı değildir.