Erdoğan talimat verdi: ÇKS'ye kayıtlı emeklilere 5 bin TL verilecek

Erdoğan talimat verdi: ÇKS'ye kayıtlı emeklilere 5 bin TL verilecek

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı emeklilere 5 bin TL ikramiye için Erdoğan'dan talimat geldi ve çalışmalar başladı.

Emekli Haberleri 21 Kasım 2023 0
Erdoğan talimat verdi: ÇKS'ye kayıtlı emeklilere 5 bin TL verilecek

ÇKS'ye kayıtlı emeklilere 5 bin TL ikramiye hakkında son dakika açıklaması.

AK Parti kaynaklarından son dakika haberi geldi. Gelen haberde AK Parti kurmayları, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğu için 5 bin lira ikramiye alamayan emeklilere tebliğ ile ödeme yolıuna gidecek. Söz konusu ödemenin hızlı ve kolay şekilde yapılması için bu yöntemin gündeme geleceği bildirildi.

Söz konuus 5 bin TL ödeme için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bir tebliğ yayınlaması ve yayınlanacak tebliğ ile çalışan emekli çalışmayan emekli tanımı yapılacak.

Söz konusu tebliğde çalışan ve çalışmayan emekli tanımı yaplacak ve ÇKS'ye kaydı olan emekliler de burada konumlandırılacak. Çalışan emekliler dışında konumlandırılacak emeklilere 5 bin liralık ikramiye ödemesinin yolu bu tebliğden sonra açılacak.

Peki neden tebliğ gerekiyor?

Mevcut sistemde ÇKS sistemine kayıtlı olan emekllerin net bir tanımı yok ve ÇKS'ye kayıtlı oldukları için çalışan sınıfında konumlandırılıyorlar.

NE ZAMAN GELECEK? 5 BİN TL NE ZAMAN YATACAK?

Düzenlemenin kısa sürede gelmesi bekleniyor. Tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra ödemeler hızlıca yapılacak. Aralık ayında ödemelerin hesaplara yatırılması bekleniyor.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı son dakika açıklamasında emeklilere yapılacak düzenleme ile ilgili, "Vergi kaydını sildirmiş, ancak halen oda kaydı bulunan ve mesleğini aktif olarak yapmayan emekli esnaf ve sanatkarlarımız da bu haktan mutlaka yararlandırılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Finans7.com | Ankara

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;