Erdoğan talimat verdi: Çalışan kadınların doğum izni ve maaşları artıyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Erdoğan talimat verdi: Çalışan kadınların doğum izni ve maaşları artıyor

Kadınlara doğum izni ve ek maaş zammı hakkında son dakika açıklaması geldi. Erdoğan talimat verdi.

Erdoğan talimat verdi: Çalışan kadınların doğum izni ve maaşları artıyor

Kadınlara 1 yıl doğum izni ve kira, bakıcı desteği.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çalışma başlatıldı ve doğum oranlarının azalması sonrası önemli adımlar atılacağı öğrenildi.

Geçen ay TÜİK tarafından yapılan açıklamada Türkiye'de 2001 senesinde 2.38 seviyesinde olan doğurganlık oranının 2023 yılında 1.51 seviyesine gerilediği bidlirildi. Bu durum alarm verirken düzenlemeler için düğmeye basıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada bu konuya değinmiş ve doğum oranının artırılması yönünde gerekli çalışmaların yapılması talimatını en üst perdeden vermişti. Erdoğan açıklamasında, “Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. Bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız” ifadelerini kullanmıştı.

TALİMAT GELDİ

Erdoğan'ın bu konuda talimat verdiği, MKYK'da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de konuya sıcak baktığı öğrenildi. MKYK'da konu ile ilgili, “Bu konuda asla klasik maliye olarak hareket etmeyeceğiz. Bize ne düşerse varız” açıklaması Bakan Şimşek'ten geldi.

DESTEKLER BELLİ OLDU

Gelen son dakika bilgilerine göre Erdoğan'ın talimatı sonrası Aile Bakanlığı'nın çalışmalara başladığı ve birçok desteğin gündeme alındığı öğrenildi. Dünya örneklerinin de inceleneceği, sadece doğum izninin artırılması ile kalınmayacağı öğrenildi.

2. VE 3. ÇOCUĞU OLANLARA DESTEK: İZİN SÜRESİ KADEMELİ ARTACAK

Toplantıda 2. ve 3. çocuğu olanlara kademeli olarak izin artırımının yanı sıra kreş veya kira desteği verileceği, kadın personellerin özlük haklarının maaşları ile birlikte düzenleneceği öğrenildi. İlk çocukta 1 yıl izin, sonraki çocuklarda ise daha fazla izin verilmesi gündemde.

AK PARTİ AÇIKLADI

AK Partili kurmaylar yaptığı son dakika açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Daha derli toplu bir çalışma yapılması lazım. Sadece doğum izni değil, kadınlarımız çocuk sahibi olmak istiyor. Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30- 40 bin liradan aşağı değil. İkinci, üçüncü çocuğa destek verilmesi lazım. Biraz üzerinde çalışmamız lazım. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi var. Sadece doğum iznini uzatmak değil, 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi de önemli"

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 30 Gün Önce
Aile hekimliğinde temizlik personellerinede bir düzenleme gelmesini rica ediyoruz
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Peki bu süreç ne zaman başlar öncesinde doğum yapanlar ne olacak
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Bu ne zaman işleme girer