Erdoğan Putin Görüşmesi Sona Erdi: İşte Görüşülen Konular

Erdoğan Putin Görüşmesi Sona Erdi: İşte Görüşülen Konular

Son dakika haberi: Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme sona erdi ve görüşme sonrası açıklama geldi.

Haberler 16 Eylül 2022 22:28 2
Erdoğan Putin Görüşmesi Sona Erdi: İşte Görüşülen Konular

Erdoğan ile Putin arasında ne görüşüldü.

Şangay Beşliği toplandı ve Türkiye'nin de katılımı ile düzenlenen görüşemde önemli konular gündeme alındı. Burada yapılan toplantıda ikili görüşmeler de yapıldı ve ikili görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin bir araya geldi. 

Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tahıl anlaşmasına katkısındna dolayı teşekkür ettiğini, tahılın yoksul ülkelere gitmesini umduğunu, ancak bunun şimdiye kadar gerçekleşmediğini söyledi. Putin açıklamasında, "Gıda programının uygulanmasına, yani Ukrayna tahılının ihracatına yaptığınız katkılardan dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bunun önemli bir kısmının BM gıda programı kapsamında en yoksul ülkelere gideceğini umacağız, şimdiye kadar bu sağlanamadı." ifadelerini kullandı.

RUS ŞİRKETLER TÜRK ŞİRKETLER ÜZERİNDEN İŞ YAPIYOR

Putin, Rus ihracatçı şirketlerin gıda ürünlerini Türkiye toprakları üzerinden ihraç edebileceği sinyali aldıklarını söyledi. Putin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Şu konuda sizi de bilgilendirmek isterim; ihracatçılarımız bizim ürünlerimizin de Türkiye üzerinden ihraç edilebileceğinin sinyalini aldı. Demek istediğim, Türkiye bu açıdan güvenilir bir partner ve kendi toprakları üzerinden dünyanın tüm ülkelerine güvenli tedarikleri sağlayabilir." dedi.

DOĞALGAZ

Türkiyê'ye yapılan doğalgaz sevkiyatının 1/4'ünün ruble ille ödenemsi konusunda mutabakat sağlandığı bildirildi. Açıklamada bunun kısa sürede yürürlüğe alınacağına yer verildi.

Rus gazının sevkiyatında Türkiye'nin rolüne değinen Putin, "Türkiye, bizim enerji kaynaklarımız için en güvenilir tedarik güzergahlarından biri haline geldi, sadece kendi ihtiyaçları için değil, AB ülkeleri için de. TürkAkım üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatı kesintisiz devam ediyor" dedi.

Akkuyu Nükller konusunda da sorunların çözüldüğü ve çalışmaların devam edeceğine yer verildi. 

Türkiye'nin ŞİÖ ülkeleri ile ilişkileri hakkında değerlendirmede bulunan Putin, "Türkiye ekonomisi için azami sonuç elde etmeyi hedefleyen politikanızı biliyorum. Tabii Türkiye'nin ŞİÖ üyesi ülkelerle çok iyi ve hızla büyüyen ekonomik bağları olduğuna dikkat çekmeden edemediniz. Türkiye'nin bu yapıda çalışmasından memnuniyet duyacağız" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'I GÖRMEKTEN MUTLUYUM;

Putin açıklamasının devamında, "Erdoğan'ı Semerkant'taki zirvede görmekten çok mutluyum. Türkiye, bu bölgenin ülkesi ve bence Türkiye'nin ŞİÖ'de çalışmaya ilgi duyması son derece doğal"  dedi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
text
Ziyaretçi 14 Gün Önce
text