Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu? İlk turu bilen anket şirketi, 2. tur seçim anketi sonucunu açıkladı

Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu? İlk turu bilen anket şirketi, 2. tur seçim anketi sonucunu açıkladı

İlk tur sonucunu anketlerinde en yakın bilen şirketlerden olan Areda Survey, 2. tur seçim sonucunu anketini açıkladı.

Seçim 2023 22 Mayıs 2023 12:28 0
Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu? İlk turu bilen anket şirketi, 2. tur seçim anketi sonucunu açıkladı

İlk tur seçim sonucunu en yakın bilen anket şirketlerinden biri olan Areda Survey araştırma şirketi, 2. tur seçim anketi sonucunu açıkladı.

Areda Survey tarafından bir anket yapıldı. Yapılan ankete baktığımızda Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2. tur seçimlerini önde kapattığı görülüyor. 

İLK SEÇİMİ EN YAKIN BİLEN ANKET ŞİRKETLERİ

Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Oğan'ın yarıştığı ilk tur seçimlerinde anket şirketlerinin tahminleri şu şekildeydi:

Bu tabloya baktığımızda Areda Survey adlı araştırma şirketinin sonuca göre sapma oranının 1.2 olduğu ve en yaklaşan anket şirketlerinden olduğu görülüyor. 

2. TURDA ERDOĞAN 4.8 FARKLA KAZANIYOR

2. tur seçim anketi sonucuna baktığımızda Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52.4 oranında bir oy aldığı belirtilirken Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise yüzde 47.6 oranında oy aldığı görülüyor.

Aradaki fark ilk seçimde 4.6 seviyesinde iken bu ankete göre 2. turda yüzde 4.8 seviyeine yükseliyor. 

10 VBİN 491 KİŞİ İLE YAPILAN DEV ANKET

Areda Survey konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında anketin profil bazlı dijital panel üzerinden 20 ile 21 Mayıs 2023 tarihleri arasında toplamda 10 bin 491 kişi ile yapıldığına yer verdi. Açıklamada yapılan bu anket sonucu açıklamasına yurt dışı oylarının eklenmediği görüldü.

SEÇİM SONUCU NE ZAMAN?

28 Mayıs'ta yapılacak seçimler saat 08.00'da başlayacak ve 17.00'da sona erecek. 17.00'dan sonra sandıklar açılacak ve oylar sayılmaya başlanacak. Tek oy pusulası ve 2 aday olması nedeniyle hızlı şekilde sonuçların belli olması ve 18'den sonra sonuçların kademeli şekilde gelmesi bekleniyor. Sonuçlardan haberdar olmak için uygulamamızı aşağıdaki linklerden indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç