Erdoğan Ekonomiyle İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı!

Erdoğan Ekonomiyle İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Hindistan'da düzenlenen G20 zirvesinde, ekonomiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı! İşte o açıklamalar...

Ekonomi 11 Eylül 2023 15:45 0
Erdoğan Ekonomiyle İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan'da düzenlenen G20 Zirvesi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orta Vadeli Program ve ekonomiye ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Şu an her şey kontrol altında, dengeli bir şekilde yürütülen politikalarla, yapısal reformlarla Türkiye’yi tekrar tek haneli enflasyona kavuşturacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan'da düzenlenen G20 Zirvesi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orta Vadeli Program hakkında konuşan Erdoğan "Türkiye'yi önümüzdeki günlerde aydınlık günler beklemektedir" dedi. Rusya lideri Putin ile görüşmesini değerlendiren Erdoğan tahıl koridorundaki son durum hakkında bilgi verdi. Yerel seçimler hakkında konuşan Erdoğan, "Milletin gönlünü de seçimi de kazanacağız" derken, yeni Anayasa konusunda ise "Olmazsa olmazımız" ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan'da katıldığı G20 Zirvesi dönüşünde uçakta basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Erdoğan, zirveye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Değerli basın mensubu arkadaşlarım, sizleri en kalbi duygularımla, saygıyla selamlıyorum.

9-10 Eylül 2023 tarihlerinde Yeni Delhi’de düzenlenen 18’inci G20 Liderler Zirvesi'ni bu akşam tamamladık. Zirve sonuçlarıyla ilgili kapsamlı değerlendirmeyi uluslararası basınla gerçekleştirdiğimiz toplantıda yaptık.

“Tek Dünya, Tek Aile ve Tek Gelecek” teması altında gündemimizdeki konuları ele aldık. İştirak ettiğimiz oturumlarda küresel gündemin önemli konuları hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

Ülkemizin tavrını ve duruşunu ortaya koyduk. Türkiye olarak bundan sonra da tüm insanlığı ilgilendiren hususlarda aktif rolü üstlenmeye devam edeceğiz. Küresel sistemin daha adil, daha kuşatıcı ve eşitlikçi bir yapıya kavuşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Karşı karşıya kaldığımız her hadise, “Dünya beşten büyüktür” tespitimizin ne kadar haklı olduğunu tekrar gösteriyor. Birileri rahatsız olsa da bundan geri adım atmayacağız.

Yeni Delhi Zirvesi’nde Afrika Birliği'nin G20'ye daimi üyelik talebi de karara bağlandı. Güçlü destek verdiğimiz bu hususta olumlu bir karar alınmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Afrika'nın sesini küresel ve bölgesel meselelerde yankı bulmasını hep önemsedik. G20 platformunda Afrika'yla mevcut işbirliğimizi daha da pekiştireceğiz. G20 bugüne kadar karşılaştığımız birçok sınamada liderlik görevini başarıyla yerine getirdi ve etkinliğini kanıtladı. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıların üstesinden de yine G20'nin kararlı, etkili ve çözüm odaklı anlayışıyla geleceğimize inanıyorum.

Önümüzdeki süreçte Türkiye’de kurulacak fiziki doğal gaz üssü gibi atacağımız somut adımlarla küresel doğal gaz fiyatı Türkiye’de belirlenecek.

(Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomi Koridoru) Türkiyesiz bir koridor olmaz. Doğudan batıya trafik için en uygun hat Türkiye üzerinden geçmek durumunda.

Dünyanın yeni bir gıda, enerji ya da başka krize sürüklenmemesi, daha fazla insan kanı akmaması için istikrarlaştırıcı güç olarak her masada yer alacağız.

Putin’in 1 milyon ton tahıl teklifini gündeme getirdik, miktar artırımı için Putin’den ricada bulunacağız. Batı’nın da görevlerini yerine getirmesi lazım.

Batılı ülkelerin halkları, gıda krizinin önlenmesi için çabalayan yegane ülkenin Türkiye olduğunu bilmeli. Biz koridorun yeniden açılmasına çaba sarf ederiz.

OVP'nin uyandırdığı yankıyla birlikte piyasalara farklı bir canlılık geldi, geliyor, yurt dışından Türkiye’ye kredi akışı da inşallah başlıyor.

Washington merkezli finans kuruluşu, Ceyhan'daki petrokimya tesisine 550 milyon dolar finansman sağladı. Bu finansmanın yatırıma girmesi çok çok önemli.

Amerika seyahatinde ülkemizde yatırımları olan birçok markayla bir araya geleceğiz. Bunlarla doğrudan görüşmelerimiz olacak.

(Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yle görüşme) Onlar önce bizi bekliyor ama ben 'Biz sizi bekliyoruz' dedim.Tarihi, bakanlarımız ve istihbarat başkanımız görüşecek.

Şu an her şey kontrol altında, dengeli bir şekilde yürütülen politikalarla, yapısal reformlarla Türkiye’yi tekrar tek haneli enflasyona kavuşturacağız.

Yapısal reformlar, maliye ve para politikasını güçlü bir şekilde destekleyecek. İnanıyorum ki Türkiye'nin kredi notu yükseltilmek zorunda kalınacak.

Gelecek sene bu vakitlerde çok net olarak enflasyonun kalıcı şekilde düştüğünü inşallah göreceğiz.

(CHP'li Sezgin Tanrıkulu) Bu şahıs, dünyanın en şerefli, en mert ordusuna dil uzatmanın cezasını hukuk önünde alacaktır.

Millet, Türkiye Büyük Millet Meclisi aritmetiğini şekillendirirken partilere 'Uzlaşın ve artık yeni anayasa yapın' mesajını da vermiştir.

(G20 Zirvesi'nde) Üçüncü santralin (nükleer) kurulması konusunda Güney Kore Cumhurbaşkanı’yla görüştük, bu adımlarla enerjide sıkıntımız kalmayacak.

Mısır'la ilişkilerimizin eskisinden daha iyi hale gelmesi, Suriye meselesi başta, birçok bölgesel sorun alanında olumlu neticeler almamızı sağlayabilir.

(Yerel seçimlere ilişkin) Yerel seçimlerde de CHP’nin eline düşen şehirlerimizi de milletin tertemiz oyları ile kurtaracak ve Cumhur ittifakına verecek inancındayız.''

 

Yorumlar (0)

Seç