Erdoğan açıkladı: Tüm memurlara 3600 ek gösterge
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Erdoğan açıkladı: Tüm memurlara 3600 ek gösterge

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında ek gösterge müjdesi verdi. İşte gelen son dakika açıklaması.

Çalışma Hayatı 16 Mart 2024 08:37 4
Erdoğan açıkladı: Tüm memurlara 3600 ek gösterge

Erdoğan'dan ek gösterge açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu güzel buluşmaya vesile olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığımıza, Sayın bakan ve ekibine gönülden teşekkür ediyorum. Bugün altıncı orucunu tuttuğumuz 11 ayın sultanı olan mübarek Ramazan’ı Şerif’i hüzünlü karşıladık, hüzünlü yaşıyoruz. Yakın çevremizde savaşların çatışmaların insani trajedileri krizlerin kol gezdiği sancılı bir dönemde bu mübarek günleri idrak ediyoruz. Suriye, Sudan, Türkistan ve Afganistan başta olmak üzere gönül coğrafyamızın farklı köşelerinde de kardeşlerimiz bu mübarek günlerde gerçekten ağır imtihanlardan geçiyor.

Türkiye ve Türk milleti olarak asırlar boyunca yaptığımız gibi başı dara düşenlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Daha genç yaşlarında İETT'de işçi olarak başlamış bir kardeşiniz olarak, evinin geçimini ailesinin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için ter döken bir emekçinin nasıl kutlu bir mücadele verdiğini çok iyi biliyor aynı şekilde çalışmak kadar emeğinin karşılığını hakkıyla almanın da öneminin hepimiz biliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan itibaren biz de görev aldığımız her yerde çalışanların haklarının teslimi için çalıştık. Biliyorsunuz, ülkemizde 1 Mayıs tarihi uzun yıllar gerginliğin çatışmanın ve 1977 yılındaki menfur olayın sembolü olarak bu tarihi 2008 yılında resmen emek ve dayanışma günü, 2009 yılından itibaren de resmi tatil ilan ederek işçilerimizle dayanışmamızı gösterdik.  Bölgesel kriz ve istikrarsızlık, mali yükü en az şekilde insanımıza yansıtmanın derdindeyiz. Bu anlayışla bir sosyal koruma ücreti olan ve çalışma hayatındaki ücret politikalarının en alt sınırını temsil eden asgari ücret 17 bin TL’ye çıktı. Böylece asgari ücretten bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %100 oranında artış oldu. Asgari ücret desteğini 700 TL’ye çıkararak ödemeyi sürdürüyoruz. Memurlarımızın aylıklarında ise 2024 yılı Ocak ayında enflasyon farkıyla birlikte %50’ye yakın bir rakamlarla en düşük memur maaşı 2002 yılına göre reel olarak %300 oranında nominal olarak ise 84 kat artış gösterdi. Aynı şekilde katlanarak artan emekli sayımı rağmen emeklerimizin ücretlerinde de çok önemli iyileştirmeler yaptık"

MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ

”Yeni imkanlar getirerek memurlarımızın haklarını iyileştirmeyi sürdürüyoruz. Ancak ülkemiz ve milletimiz yararına attığımız her müspet adımda olduğu gibi burada da muhalefetin engellemeleri ile karşılaşıyoruz. Toplu Sözleşme ikramiyesi bu kazanımlardan birisidir. Yedinci dönem kamu toplu sözleşmesiyle üye sayısı % 2’yi geçen sendikaların mensuplarına aylık 538 TL ödeme yapıyorduk. Ancak bu düzenleme Ana Muhalefet partisinin başvurusundan dolayı Anayasa Mahkemesi tarafından geçenlerde iptal edildi. Bu iptal kararıyla ikramiyeden yararlanan 2 milyonu aşkın kamu görevlimiz maalesef 345 TL daha az aylık alacak. Bu da 2 yıllık toplu sözleşme sürecinde memurumuzun 8.280 TL kaybı anlamına geliyor. Biz memurlarımızın haklarını genişletmek için gayret ederken muhalefet ise bunları Anayasa Mahkemesine götürerek budamaya çalışıyor. Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi bize karşı kışkırtmak için meydanlarda atıp tutuyorlar ama mahkeme kapılarını aşındırmaktan da maalesef geri durmuyor. Bize göre yanlış olan bu kararla ilgili olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız”

EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

"3600 Ek Gösterge düzenlemesiyle çalışan ve emekli 5,3 milyon kamu personelinin ek göstergelerinin yeniden belirlenmesini sağlamıştık. Yine bazı istisna kadrolar dışında tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarını 600 puan artırmıştık. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ilk defa ek gösterge vermiştik birinci dereceye yükselen tüm memurlarımızın faydalanacağı şekilde 3.600 Ek Gösterge düzenlemesini genişleteceğimizi duyurmuştuk. inşallah bu sözümüzü de önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz"

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Memur emeklisini mağdur ettiniz, seyyanen zamda tekrar magdur ettiniz size hoşunuza gitmese de sandıkta cevabımız var.
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Ancak memurun işçinin geçim sıkıntısı var değilmi Tayyip bey küçük esnaf kan ağlıyor bizlere verdiğin prim indirimi sözünü nedeb tutmuyoreun. Yazıklar olsun verdiğimiz oylar haram olsun bizlerin hakkı olan paraları başka yerlere aktarıyorsun haram olsun
Ziyaretçi 3 Ay Önce
TYP çalışanları ne olacak bu insanlar ev gecindiriyor çocuk okutuyor herseye çözüm var bunlara yok
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Anca memurlara ver