En düşük emekli maaşına bir zam daha: Refah payı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

En düşük emekli maaşına bir zam daha: Refah payı

Son dakika haberi: En düşük emekli maaşı alan emeklilerin maaşlarına bir zam daha geliyor. İşte son dakika açıklaması.

Emekli Haberleri 28 Nisan 2023 09:00 15
En düşük emekli maaşına bir zam daha: Refah payı

Emekli maaşına refh payı zammı geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yaptığı son dakika açıklamasında emekli maaşlarına refah payı zammı geleceğini söyledi. Bakan Bilgin yaptığı açıklamada en düşük emekli maaşı alan emeklilere refah payı zammı verileceğini söyledi. 

Bakan konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, "Sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşmasında bahsetti. Emeklilerle ilgili çalışmaları benden istedi. 6 ayda bir çalışanlarımızın, özellikle kamu çalışanları, emekliler de onların içinde, maaşlarıyla ilgili düzenleme yapıyoruz. Temmuz'da hepsini kapsayan oranları düzenleme yapacağız. Aşağıdakileri yukarıya, yukarıdakileri biraz daha yukarıya taşıyacağız. Temmuz'da yasal olarak yapıyoruz. Refah payını bu defa farklılaştırarak 7 bin 500 liranın üzerinde olanların da maaşlarını farklılaştıracak şekilde düzenliyoruz. Yaklaşık 7 bin 500 lira alanların sayısı 9 milyon. Toplamda 15 milyon emeklimiz var. 7 bin 500 TL üzerinden maaş alan emeklilere refah payı verilecek. Rahmetli Ecevit'in söylediği bir husus vardı: Asgari ücretin vergi dışı bırakılması. İlk toplu sözleşmeyi uyguladı ama, parti programına aldığı asgari ücretin vergi dışı uygulamasını gerçekleştiremedi. Onu uygulama fırsatını sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ile yaptık. Rahmetli Ecevit'in yapamadığını yaptık. Asgari ücretten vergi almak sosyal devlette olmaz" ifadelerini kullandı.

Bakan bu açıklamasında 7 bin 500 lira maaş alan emeklilere Temmuz ayında ek zam yapılacağını ve refah payı zammı ile maaşların arttırılacağını söyledi. Zammın Temmuz ayında gelmesi bekleniyor. Zam geldiğinde bildirimle haberdar olmak için TIKLA İNDİR

REFAH PAYI NEDİR?

Emeklilerin maaş zamları 6 aylık enflasyon rakamlarına göre yapılacak. Refah payı zammı ise, enflasyona göre yapılacak zamma ek olarak yeni zam yapılmasıdır. Sizce en düşük emekli maaşı ne kadar olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (15)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
15000tl olmalı
Ziyaretçi 14 Ay Önce
ne Zaman
Ziyaretçi 14 Ay Önce
10000
Ziyaretçi 14 Ay Önce
%20 %30 ile refah payı olmaz şimdiki maaşlar yoksylluk sınırının yanından bile geçmiyor
Ziyaretçi 14 Ay Önce
7500tl az bunun yanında 3000tl alan dul ve yetimler var bunlara bir düzenleme yapılması gerekir yazık değilmi bu şnsanlara