En az lise mezunu 2500 polis alımı yapılacak: İşte PMYO başvuru 2024 şartları, tarihleri ne zaman?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

En az lise mezunu 2500 polis alımı yapılacak: İşte PMYO başvuru 2024 şartları, tarihleri ne zaman?

En az lise mezunlarından 2500 polis alımı için ilan bekleniyor. İşte 2024 PMYO başvuru şartları ve başvuru bilgileri.

Polis Alımı 15 Ara 2023 0
En az lise mezunu 2500 polis alımı yapılacak: İşte PMYO başvuru 2024 şartları, tarihleri ne zaman?

2 bin polis alımı yapılacak: İşte PMYO polis alımı başvuru şartları 2024.

2024 yılında lise mezunu adaylar arasından polis alımları yapılmaya devam edilecek. Akademi kaynaklarından gelen son bilgilere göre 31. dönem POMEM kapsamında lisans ve ön lisans mezunlarından yapılacak 10 bin polis alımından sonra TYT puanı ile 2 bin 500 polis alımı daha yapılacak.

PMYO kapsamında yapılacak polis alımına kadın ve erkek en az lise mezunu adaylar başvuru yapabilecek.

PMYO NEDİR?

Açılımı Polis Meslek Yüksek Okulları olan PMYO, en basit tanımı ile polislik üniversitesidir. Buraya giren öğrenciler, 2 yıl eğitim alır. 2 yıllık polis eğitiminden sonra buradan mezun olan gençler, EGM bünyesinde polis memuru olarak göreve başlar.

PMYO KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

PMYO'lara yapılan polis alımına başvuru yapmak isteyen adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Mezuniyet Şartı

- Lise ve dengi okul mezunu olmak.

Sınav ve Puan Şartı

- Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan TYT puan türünden en az 250.000 ham taban puan ve üzeri puan alanlar.

Yaş Şartı

- 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.

Boy Kilo Şartı

- Kadınlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

- Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 

- Genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

- 26.09.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile;

- Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak,     

-Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak. 

- Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

- Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

BAŞVURU

2 bin 500 polis alımı için adayların öncelikle TYT'ye başvurması gerekecek. 2 Şubat'ta başlayacak YKS'ye başvuru yapanlar, daha sonra 15 Haziran'da yapılacak TYT'ye girecek. TYT'den 250 üzerinde puan alanlar, Ağustos 2024'te başlayacak polis alımına başvuru yapabilecek. Başvuru ekranı açıldığında, süreçten bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç