Emniyetten asılsız 'vergi ve icra borcu ödeme' içerikli iletilere karşı uyarı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emniyetten asılsız 'vergi ve icra borcu ödeme' içerikli iletilere karşı uyarı

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden son dönemde artan siber dolandırıcılıklara karşı vatandaşlara kritik bir uyarı geldi.

Haberler 21 Kasım 2023 0
Emniyetten asılsız 'vergi ve icra borcu ödeme' içerikli iletilere karşı uyarı

Son dakika: Emniyetten asılsız "vergi ve icra borcu ödeme" içerikli iletilere karşı uyarı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve sosyal medya uygulamaları üzerinden gelebilecek vergi veya icra borcu sorgulama ve ödeme içerikli asılsız iletilere karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiği bildirildi.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının güvenli internet kullanımı için rehberlik amacıyla başlattığı SİBERAY programının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Vergi/icra borcu sorgulama ve ödeme içerikli sahte linklere dikkat. Sosyal medya ya da mesajlaşma uygulamaları üzerinden gelebilecek asılsız içeriklere itibar etmeyin." uyarısında bulunuldu.

Paylaşımda şunlara yer verildi:

"Kaynağını bilmediğiniz mesaj içeriklerinde 'ceza ödeme, ceza sorgulama' benzeri ifadelerle iletilen sahte bağlantılara karşı duyarlı olun. 'Vergi/icra borcunuz vardır, son ödeme günü' şeklinde ifadelerle panik ve endişe oluşturmayı amaçlayan asılsız içeriklere itibar etmeyin. Teyit edemediğiniz kaynaklardan gelen mesaj ve e-posta içeriklerindeki şüpheli bağlantılara tıklamayın. Bu ve benzeri işlemlerinizi ilgili kurumlara ait resmi uygulama ve internet sitelerini ya da e-Devlet hizmet kapısını kullanarak takip edin."

Paylaşımda ayrıca, vatandaşların, vergi veya icra borçlarını "turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu" üzerinden ödeyebilecekleri hatırlatıldı.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç