Emlakçılar: Konut fiyatları biraz daha düşecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emlakçılar: Konut fiyatları biraz daha düşecek

Emlakçılar yaptığı son dakika açıklamasında konut alımı satımının durduğunu, fiyatların yüzde 10-15 daha düşeceğini söyledi.

Emlak 11 Tem 2024 0
Emlakçılar: Konut fiyatları biraz daha düşecek

Emlakçılar: Ev fiyatları yüzde 10-15 daha düşecek.

Konut fiyatlarında son dönemlerde durgunluk yaşanıyor. Yabancılar konut alımından konut satışına geçerken sektör, ev fiyatlarının daha da düşeceğini söyledi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede satılık piyasasının çok düşük olduğunu, alım satımın çok az yapıldığını söyledi ve "Yüksek bedelli, sıfır evlerde neredeyse durmuş vaziyette. Nakit parası olan ancak ev alabiliyor, yüksek bedelli olanlara çok yetişemiyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Bu nedenle bazı inşaat firmalarının kampanya yapmaya başlaıdğını söyleyen sektör yetkilileri, ya çok düşük faizle ya da faizsiz şekilde konut kredilerinin firmalar tarafından başlatıldığını söyledi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

"O nedenle bazı inşaat firmaları, kampanyalar yapıyorlar. Çok düşük faizle ya da faizsiz belli bir peşinatla satış yapıyorlar. İkinci elde fiyat seviyesi düşük olanlara talep görüyor, onlar da 2-3 milyon lira seviyesinde olanlara talep var, satılanlar onlar. Fiyatlara baktığımızda son iki yıla göre ciddi bir gevşeme var. Beşiktaş'ta iki yıl önce 4-4,5 milyon TL seviyesinde olan evler şu anda 3-3,5 milyon TL seviyesinde ve alıcı bulamıyor. Özellikle merkez ilçelerde eski binaların olduğu semtlerde bu tablo yaşanıyor. Fiyatlarda ortalama yüze 30 düşüş söz konusu. Fiyatlardaki köpük gitti ancak bir miktar daha gitmesi lazım"

Fiyatlar ne kadar düşecek?

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa yaptığı açıklamasının devamında ev fiyatlarının daha da düşeceğini söyledi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir yüze 10-15 daha geri gitmesini bekliyoruz. Yıl sonuna kadar da satışlardaki bu tablonun değişeceğini düşünmüyorum, yatay seyreder. Yabancılardaki o eski akım da yok. Zamanında vatandaşlık potasını doldurmak için 2-3 daire alanlar oldu. Burada 3 yıl satmama koşulu vardı. Şimdi alanlar satıyorlar. 2-3 daire alanlar oldu, biri ucuz kaldıysa 3 tane, 4 tane aldı. Birini satıyor şu anda. O da bir etken. Yani, yabancıların eski akımda olmaması da satılık konut piyasasında satışların yavaşlamasında bir etken"

Kadın erkek konut grubumuza katılmak ve diğer adaylarla tanışmak için > TIKLA KATIL

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç