Emlak balonu sönüyor: Ev fiyatlarına Mehmet Şimşek freni geliyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emlak balonu sönüyor: Ev fiyatlarına Mehmet Şimşek freni geliyor

Emlak balonu sönüyor. Mehmet Şimşek sonrası kredi faizlerinin daha da yükseleceği ve ev fiyatlarının gerileyeceği bildirildi.

Emlak 6 Haz 2023 14:36 3
Emlak balonu sönüyor: Ev fiyatlarına Mehmet Şimşek freni geliyor

Son dakika: Emlak balonu sönüyor: Fiyatlar düşecek.

Yeni ekonomi politikası yolda. 22 Haziran tarihinde yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından faiz artırımı bekleniyor. Yabancı kurumlar yaptıkları son dakika açıklamasında 22 Haziran tarihinde 650 baz puanlık yüksek oranda bir faiz artırımı beklediğini söylerken en dikkat çeken yorum bugün geldi. JPMorgan tarafından yapılan son dakika açıklamasında 22 Haziran'da Merkez Bankası'nın sürpriz bir karar ile politika faizini 8.5 seviyesinden bir anda 25 baz puana kadar çıkarabileceğini bildirdi.

Bunun olması durumunda piyasalarda bir anda ciddi bir sıkılaşma olacak. Faiz artırımının gelmesi ile birlikte krediler daha da kısıtlanacak. Kısıtlama ile birlikte en çok etkilenecek sektörlerin başında emlak sektörü geliyor. Faiz artırımları ile birlikte emlak balonunun söneceğine yer verildi.

Sektör yetkilileri yaptıkları açıklamada faiz artışı ile birlikte yatırımcıların daha çok mevduat hesaplarına yöneleceğini, mortgage faizlerinin de artması ile birlikte ev almak isteyenlerin sayısının azalacağı ve emlak fiyatlarında düşüş olacağına yer verildi. Gayrimenkula talebin azalması ile birlikte emlak fiyatları düşecek.

REKOR SEVİYE SONRASI DURGUNLUK ZATEN BAŞLAMIŞTI

Emlak sektöründe son dönemde durgunluk devam ediyor. Kira fiyatları her geçen gün rekor kırarken ev fiyatlarında durgunluk oldu. Politika faizi 8.5 ama kredi faizlerinin yüzde 30'larda olması nedeniyle son dönemde fiyatlar ciddi şekilde artmadı. Sıkılaşma ile fiyatların düşmesi bekleniyor.

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
Bir mali alan olmaz alıcı sayısı düşer Türk lirası da değer kaybederse herseyin fiyatı düşer Ama önce devletin kemer sıkması lazım.dovizvartisi ile fabrikalar hızla kazanmaya başlar sanırım.onsalkah haksız çıkarım
Ziyaretçi 13 Ay Önce
Ev fiyatları hiç bir zaman düşmez. sabit kalsın yukselmesin yeter
Ziyaretçi 13 Ay Önce
Adam 5 milyona ev almis 4900 e satarmi nasil dusecekmis konut piyasasi hepten yukselecek buraya yaziyorum herkes okusun hic bir zaman piyasa dusmez kimse aldigi mali ucuza satmaz milketle dalga gecip vakit kazanmaya calisiyorlar ama nafile tren coktan kacti bosuna peynir havuc kovalamasin kimse .