Emekliye Temmuz'da Yüzde 34 Maaş Zammı

Emekliye Temmuz'da Yüzde 34 Maaş Zammı

Emekli vatandaşların Temmuz 2022'de alacakları maaş zammı hakkında son dakika açıklaması geldi. Beklentiye göre zam oranı yüzde 34.

Ekonomi 03.5.2022 09:13 0
Emekliye Temmuz'da Yüzde 34 Maaş Zammı

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya Cnn canlı yayınında yaptığı son dakika açıklamasında emeklilerin Temmuz 2022'de alacakları zam miktarını duyurdu. Söz konusu zam ile ilgili konuşan Kaya, en düşük emekli maaşının önce 1500 liraya,  daha sonra ise 2 bin 500 liraya çıkarıldığını söyledi. 1 Mayıs'ta açıklanacağı söylenen yeni zamlı maaşın açıklanmaması nedeniyle emekliler tedirgin olurken Kaya, beklenen enflasyon zammını kamuoyu ile paylaştı. 

 

"Ocak 2022 tarihinden önce yani 22 yılının başından itibaren emeklilerimizin taban aylıkları uygulamasında 1500 liradan 2500 liraya çıkarıldı. Bu da yüzde 66'lık artış demektir." diyerek sözlerine başlayan Kaya, Nisan ayı enflasyon rakamlarının henüz açıklanmadığını , ancak yine yüksek bir enflasyon gelmesinin beklendiğini söyledi.

 

Kaya açıklamasının devamında, "Geçen süre içerisinde henüz nisan ayının enflasyon rakamları açıklanmadı ama 3 Mayıs tarihinde açıklanacak." dedi ve şimdiye kadar oluşan enflasyona göre ilk 3 ayda bile emekli vatandaşlara yüzde 22.81 oranında bir maaş zammı oluştuğunu söyledi. Yani emeklilere yapılan maaş zammının çoğunun şimdiden eridiğini söyleyen Kaya, " Ama marta baktığımızda 3 aylık enflasyon rakamının yüzde 22.81 olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ocak ayında emeklilerimize yapılan yüzde 66'lık artışın yüzde 22.81'i, 3 ay içerisinde erimiş durumda." dedi.

 

NE KADAR ZAM GELECEK

Kalan aylarda enflasyon sıfır gelse bile emeklilerin yüzde 22.81 oranında zam alacağını söyleyen KAya, Merkez Bankası'nın beklentisine göre baktığımızda yüzde 34 'lük bir maaş zammının olacağını söyledi ve "Takip eden 3 ay içerisine nisan, mayıs ve haziran aylarında herhangi bir enflasyon artışı olamasa dahi bu mümkün değil, emeklilerimize otomatik olarak yüzde 22.81'lik artış yapılması söz konusu olacaktır. Yani temmuz ayı itibariyle. Ancak geçen süre içerisindeki enflasyon rakamlarının hatta Merkez Bankası'nın öngörülerine ya da piyasa araştırmalarına baktığımızda da bu rakamın yüzde 34-35 seviyelerinde hatta biraz daha da fazla olabileceği ihtimali söz konusu." ifadelerini kullandı. 

 

1 Mayıs günü açıklanması beklenen emekli maaş zammının neden açıklanmadığına dair bir açıklama gelmedi.

Yorumlar (0)

Seç