Emekliye Ek Maaş Zammı Müjdesi: İşte Beklenen Rakam

Emekliye Ek Maaş Zammı Müjdesi: İşte Beklenen Rakam

Milyonlarca emekli vatandaşa iyi bir haber geldi. Bakan Bilgin , Temmuz ayında emeklilerin maaşına ek zam yapılacağını söyledi.

Ekonomi 23 Nisan 2022 09:38 1
Emekliye Ek Maaş Zammı Müjdesi: İşte Beklenen Rakam

Emeklileri sevindiren ek zam açıklaması geldi.

Türkiye'de 10 milyondan fazla emekli bulunuyor. SSK, Bağkur, emekli sandığı memur emeklisi olmak üzere 10 milyondan fazla emekli, düşük maaşları ile zar zor geçinmeye çalışıyor. 27 Nisan günü bayram ikramiyesi alacak emekliler, bir nebze olsun rahat nefes alacak. 

 

İKRAMİYEYE ZAM YOK

Emekli vatandaşlar, rekor enflasyon sonrası ikramiyelerde bir gündelleme bekliyordu. En az geçen senenin enflasyonu kadar zam bekleyen emeklilerin bu beklentisi bütçeye takıldı. Bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ikramiye tutarlarının değişmeyeceğini, bu sene de 1100 lira olacağını söyledi. Bu açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a soruldu. Erdoğan ise Çalışma Bakanı'nın açıklamasını doğrulayarak emekli baytram ikramiyesinin 1100 lira olacağını , 27 Nisan ile 29 Nisan tarihleri arasında hesaplara yatacağını söyledi. 

 

EMEKLİYE ZAM MÜJDESİ

Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Bakan Bilgin, emekli vatandaşları sevindiren önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Bilgin, geçen sene en düşük emekli maaşının 2500 liraya çıkarıldığını , bununla birlikte yüzde 30'luk bir maaş zammının uygulandığını söyledi. Bakan Bilgin açıklamasında, "Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında yeniden işçilerimizi, kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl başında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı politikalarla biz en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya getirmiştik. Ayrıca yüzde 30'un üstünde enflasyon farkını içeren bir artış gerçekleştirmiştik. Temmuz ayında da emeklilerimizi koruyacak benzeri bir düzenlemeyi, şimdiden haberini sizlere vermek istiyorum"  ifadelerini kullandı. 

 

NE KADAR ZAM OLACAK?

Temmuz ayında emeklilerin maaşlarında bir güncelleme yapılacağı, enflasyon zammına ek olarak bir zam daha yapılacağı öğrenildi. Edinilen son dakika bilgilerine göre Temmuz ayında yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşının 3500 lira seviyesine çıkarılmasının planlandığı öğrenildi. Henüz bu konuda bir resmi açıklama gelmedi. Açıklamanın önümüzdeki Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor. 

 

AÇIKLAMA NE ZAMAN?

Memur ile emekliler her 6 ayda bir maaş zammı almaktadır. Şimdiye kadar açıklanan enflasyon rakamlarına baktığımızda yüzde 21 civarında bir zam oluşmuş durumda. Kalan aylarda da açıklanacak enflasyon rakamları ile maaş zam oranının yüzde 30'un üzerine çıkabileceği bildirildi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memur ve emeklilerin Temmuz'da alacakları zam oranları netleşecek. Haziran 2022 dönemi enflasyonu ise 4 Temmuz 2022 günü kamuoyuna açıklanacak. Bu açıklama ile birlikte memur ile emeklilerin alacakları toplam zam oranı belli olacak. Emeklilerin ek maaş zamlarının da 4 Temmuz'dan en fazla 1-2 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. 

 

Sizce emeklilerin maaşı en az kaç TL'ye çıkarılmalı? 3500 mü yoksa en az asgari ücrete mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Zam açıklaması geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı TIKLAYIN İNDİRİN

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 14 Ay Önce
7 bin olsa hayat pahaligin da yetmez