Emeklilikte ilk reform: Ev hanımlarına erken emeklilik geliyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emeklilikte ilk reform: Ev hanımlarına erken emeklilik geliyor

Emeklilikte ilk reform açıklandı. Ev hanımlarına sigorta ve erken emeklilik için şartlar belli oldu. İşte detayları.

Emekli Haberleri 18 Ocak 2024 19:36 1
Emeklilikte ilk reform: Ev hanımlarına erken emeklilik geliyor

Emeklilikte ilk reform: Ev hanımlarına sigorta ve erken emeklilik geliyor.

Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem, Çalışma Bakanlığı'ndan gleen son dakika haberlerini aktardı. Gelen haberlere göre çalışma hayatında ve emeklilikte önemli düzenlemeler yapılacağı görüldü. Yapılacak düzenlemelerden ilki ev hanımlarına emeklilik.

Yeni uygulama ile Aile Koruma Paketi çerçevesinde çalışma imkanı olmayan, emeklilik için primi olmayan ev hanımlarına sigorta yapılacak. Yeni sistem ile ev hanımları, prim ödemelerini yapacak. Primlerin bir kısmını devlet karşılayacak ve prim ödemeleri sonunda fv hanımları emeklilik hakkı kazanacak.

İsteğe bağlı sigorta ödemesi 2024 yılında 6 bin 400 lira oldu. İsteğe bağlı emekli olmak isteyenler, bu seviyede ödeme yapıyor. Yeni sistemde ev hanımlarının ödeyeceği bu tutarın 2 bin 133 lirasını devlet ödeyecek. 1 yılda devletin desteği 25 bin 602 lira olacak.

EMEKLİLİK NASIL OLACAK?

Ev hanımlarına emeklilikte primlerin tamamlanması istenecek. Ev kadınları, şartları tamamlandığında emekli olabilecek. Bunun için Bağkur'da 5400 gün yeterli olacak. Ancak daha önce çalışması olan, primi olan kadınlar daha rahat emekli olabilecek. Kadınlar ve özellikle anneler için yıpranma payı verilecek ve çocuk sayısına göre erken emeklilik olacak.

4 yıl prim ödemesi yapan anne 5 yıl prim ödemiş gibi olacak. Yapılan prim dseteği süresi kadar kısım emeklilik yaş şartından da düşecek ve bu şekilde daha az prim ödemesi olarak daha erken emekli olunabilecek.

Düzenleme geldiğinde bildirimle haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Kaynak: Finans7.com

 

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Çokmu önemli bişey toplımsal sorunlar beklerken