Emeklilik ve çalışma hayatında 3 reform daha: Kamu ve özelde mesai saatlerine düzenleme
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emeklilik ve çalışma hayatında 3 reform daha: Kamu ve özelde mesai saatlerine düzenleme

Çalışma hayatına ve emekliliğe ilişkin 3 yeni düzenleme daha geliyor. Kamuda ve özelde mesai düzenlemesi yapılacak. Ek gösterge ve tES geliyor.

Çalışma Hayatı 18 Ocak 2024 4
Emeklilik ve çalışma hayatında 3 reform daha: Kamu ve özelde mesai saatlerine düzenleme

Emeklilikte 3 yeni reform daha geliyor.

Emeklilik sisteminde 3 yeni reform geleceği açıklandı. Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem bugün kaleme aldığı yazısında tamamlayıcı emeklilik ile ikinci maaşın geleceğini, diğer düzenlemede kamuda ve özel sektörde mesai saatleri düzenlemesi yapılacağını, diğer düzenlemede ise ek göstergelerin 3600'e çıkarılacağını söyledi.

Düzenlemelerden ilki tamamlayıcı emeklilik olacak.

Yeni sistem ile tüm çalışanlar SGK ile birlikte ikinci bir emeklilik imkanına kavuşacak. İkinci emeklilik ise Bireysel Emeklilik Sistemi ile devreye alınacak. Hem çalışan hem işveren desteği ile BES'te para birikecek ve kişiler emekli olduğunda iki emekli maaşı alacak.

Düzenlemenin ikincisi Uzaktan ve esnek çalışma.

Korona ile birlikte uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modelleri hayatımıza girdi. Bu şekilde yapılan çalışmalardan daha çok verim alınmasından sonra çalışma hayatına da bu sistemin getirilmesi çalışmaları başladı. Bu kapsamda kamu ve özel sektörde mesai saatlerine düzenleme ve evden çalışabileceklerin evden çalışması değişikliği yapılacak.

Sağlı kve emniyet ile askeriye gibi kurumların dışındaki kurumlarda uzaktan çalışma ve mesai saatleri düzenlemesi geleceği belirtiliyor.

Üçüncü reform ise ek gösterge.

5. reformda ise ek gösterge düzenlemesi olacak. Daha önce bazı mesleklerin ek göstergeleri 3600 oldu. Yeni düzenleme ile 1. dereceye ulaşan tüm memurların 3600 ek göstergeye yükseleceği bildirildi. Düzenleme geldiğinde bildirimle haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Memur emeklileri 3600 bekliyoruz söz verdiniz bari bu sözü tutun
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Çalışma saatlerinde nasıl bir değişiklik olacak, memurlar için 9, 3 mü olacak acaba, 8, 2 mi
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Biz çalışanlar olarak kiraların düşmesini ve memura tanınan hakların bizlere de verilmesini talep ediyoruz ben bir çalışanım askari ücretin 500 TL üzerinde maaşım var evde tek çalışan benim 2 de çocuğum var ikiside bez kullanıyor 1+1 evde 6750tl kira ödüyorum aynı zamanda borçlarım var onları ödüyorum bizlerede hak verilmesini istiyoruz
Ziyaretçi 3 Ay Önce
3600 ek göstergenin uygulanmasını biz emekliler bekliyoruz