Emeklilerin Cumhuriyet ikramiyesinin ne az ne kadar olması gerektiğini açıkladı

Emeklilerin Cumhuriyet ikramiyesinin ne az ne kadar olması gerektiğini açıkladı

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün yaptığı son dakika açıklamasında emeklilerin 100. yıl ikramiyesinin en az ne kadar olması gerektiğini söyledi.

Emekli Haberleri 17 Eylül 2023 12:15 0
Emeklilerin Cumhuriyet ikramiyesinin ne az ne kadar olması gerektiğini açıkladı

Emekli Cumhuriyet ikramiyesi en az 10 bin lira olmalı!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün bir açıklama yaptı ve gündemde konuşulan emeklilere 100. yıl ikramiyesi hakkında taleplerini dile getirdi.

Ergün yaptığı açıklamada emeklilerin büyük bölümünü kıt kanaat geçindiğini söyledi ve önemli ölçüde bir maaş zammının yapılarak emeklilerin alım güçlerinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Emeklilerin gözünün kulağını maaş zammında olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Ergün, "Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır" ifadelerini kullandı.

TÜED Başkanı Ergün emekli aylıklarına yapılacak zamm için meclisin açılmasının beklendiğini söyledi. Emeklilerin Ekim ayında meclisin açılması ile zammın hemen gelmesini ve Ekim ayında maaşları zamlı almak istediğini söyleyen Ergün,"Buna karşın, zammın kasım ve aralık ayında yapılacağı yönündeki iddialar emeklilerde derin bir kaygı ve tepkiye yol açıyor. Ekim ayında Meclis'in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı" dedi.

BAYRAM İKRAMİYESİNE DE ZAM GELMELİ

Emeklilere dini bayramlardan önce verilen bayram ikramiyesine de zam gelmesi gerektiğini söyleyen Ergün, "Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018'de ilk verildiği değere yükseltilmeli" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç