Emeklilere Seyyanen Zam Müjdesi! SGK Uzmanı İsa Karakaş Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emeklilere Seyyanen Zam Müjdesi! SGK Uzmanı İsa Karakaş Açıkladı!

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, “Önümüzdeki hafta sonuna kadar olan günler, seyyanen zamla ilgili kritik günler. Seyyanen zamla ilgili her an bir dengeleyici bir zam oranının gündeme gelmesi mümkün” dedi. İşte haberin detayları...

Emekli Haberleri 17 Mart 2024 13
Emeklilere Seyyanen Zam Müjdesi! SGK Uzmanı İsa Karakaş Açıkladı!

Milyonlarca emekli seçim öncesinde maaşlarına ek zam yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne az bir zaman kala Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, emeklilere zam konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Karakaş, gelecek haftaya kadar seyyanen zamla ilgili gelişmelerin yaşanmasının olağan olduğunu söyledi.

Karakaş, konuşmasında emeklilerin en büyük isteğinin verilen vaatlerin yerine getirilmesi olduğunu belirterek, bunların başında ise emeklilere seyyanen zam yapılması vaadinin olduğunu ifade etti.

Bayram ikramiyeleri 2024: Emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak, ne  kadar oldu? Kimler bayram ikramiyesi alacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih  verdi - Son Dakika Ekonomi Haberleri | NTV Haber

'Emeklilik Kart' ve çeşitli sosyal yardımlar olmak üzere emeklilere çok sayıda vaat verildiğini söyleyen Karakaş, bu vaatlerin dışında emekli maaşlarına seyyanen zam yapılmasının, emeklilere daha çok avantaj sağlayacağını sözlerine ekledi. Karakaş, “Emeklilik kart meselesine bakacak olursak bunun yerinde bir vaat olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü emeklilik kart vaadi şu anda Aile Bakanlığı içerisinde yapılan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıyla yapılan sosyal yardımlardan çok da bir farklı olmadığını söyleyebiliriz. Zaten emeklilik kart ile yapılacak olan sosyal yardımlar; elektrik yardımıdır, gıda yardımıdır. Bu tür yardımlar zaten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, sosyal yardımlaşma bünyesinde hiçbir sosyal güvenlik hakkı olmayan, daha doğrusu sosyal güvenlik primi ödememiş olan emekli olmayan kişilere muhtaç olan vatandaşlara yapılmaktadır” diye konuştu.

Uzman isimden dikkat çeken çıkış: 'Emekli maaşlarında beklenmedik sürpriz'

“GELECEK HAFTAYA KADAR SEYYANEN ZAMLA İLGİLİ HER AN BİR ZAM ORANI GÜNDEME GELEBİLİR”

Karataş, seçimlere yaklaşık 3 haftalık kısa bir süre kalmasına rağmen emeklilere seyyanen zam yapılması için halen vakit olduğunu belirterek, “Önümüzdeki hafta sonuna kadar olan günler, seyyanen zamla ilgili kritik günler. Dolayısıyla bir yandan ekonomi yönetimi bir yandan parti örgütü ve milletvekillerinin talepleri arasında, bu seyyanen zamla ilgili her an bir dengeleyici bir zam oranının gündeme gelmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak önümüzdeki hafta pazar gününden sonra iktidardan bu yönde bir adım gelmediği takdirde artık seyyanen zammın gelmeyeceğini söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Emekli ne zaman ikramiye alacak? Erdoğan, emeklilerin bayram ikramiyesini  alacağı tarihi açıkladı

“AYLIK BAĞLAMA ORANLARI MATEMATİKSEL VE AKTÜEL DENGE İÇERİSİNDE İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Emeklilik sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğine de dikkati çeken Karakaş, “Sosyal sigorta tekniği içerisinde primli sistem göz önünde bulundurularak başta aylık bağlama oranları başta taban aylıklar olmak üzere matematiksel ve aktüel denge içerisinde iyileştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sosyal yardımlara yaklaştırmaya çalışılmasıyla birlikte mevcut sosyal güvenlik sistemindeki dengelerin daha da bozulacağını altını çizmek isterim” ifadelerine yer verdi.

Sizce emekli maaşlarına seyyanen zam gelmeli mi? Emekli maaşlarına gelecek seyyanen zam ne kadar olmalı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Tüm emekli gelişmelerinden anında haberdar olmak için ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (13)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 32 Gün Önce
zam gelmeli emekli dilenci değil sosyal yardımlarla kandıramazlar
Ziyaretçi 32 Gün Önce
mezara emekleyen emekliye zamma ne gerek varnasil olsa ölecek
Ziyaretçi 32 Gün Önce
17 bin askari ucret alan ulkede 10 bin emekli maasi ne demek? neredeyse yarisı 2024 emekli yılı diyenler keşke günümüz olmasaydida 17 bin maas alaydik
Ziyaretçi 32 Gün Önce
Emeklilere yapılacak seyyanen zam yerinde ve hakkaniyetli olacaktır. Gerçek enflasyon rakamları dahada yüksektir. En düşük emekli maaşı asgari ücrete endekslenmelidir.
Ziyaretçi 32 Gün Önce
seyyanen zam en az 8077 TL olmalıdır