Emeklilere İntibak Yasası ve Vakıf, Halk, Ziraat Bankası Emekli Promosyonu Zammı Hamlesi

Emeklilere İntibak Yasası ve Vakıf, Halk, Ziraat Bankası Emekli Promosyonu Zammı Hamlesi

2000 sonrası emekli olan vatandaşlara intibak zammı ve emeklilerin ek ödemeleri ile kamu bankalarının promosyonlarının arttırılması için harekete geçildi.

Emekli Haberleri 20 Eylül 2022 08:26 0
Emeklilere İntibak Yasası ve Vakıf, Halk, Ziraat Bankası Emekli Promosyonu Zammı Hamlesi

2000 sonrası emekli olan vatandaşlar için intibak zammı ve promosyon hamlesi.

Türkiye Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, 2000 sonrası emekli olan vatandaşların intibak yasası için attıkları ve başarısız sonuçlanan hamlelerini aktardı ve konu için kanun çıkarılması gerektiğini söyledi. Konuyu AİHM, AYM ve daha birçok merciiye taşıdıklarını söyleyen Ergün , her yerden meclisin hedef gösterildiği , konunun mecliste çözüleceğinin belirtildiğini söyledi.

Ergün konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “2000 yılı öncesi emekli olanlar için intibak yasası 2012 yılında çıkarılmıştı. 2013’ten itibaren de hizmetine, gün sayısına, ödediği prime göre bu emeklilerin ödemeleri yapılmıştı. 10 yıldır da 2000 yılı sonrasında emekli olanların intibak yasasının çıkması için çaba harcıyoruz. Yasa çıkması için konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımıştık, ‘Bu, Türkiye’nin iç meselesidir. Bizi ilgilendirmez’ dediler. Bunun ardından konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdık, orası da ‘Bu konu, Meclis’in konusudur, kanun çıkması gerekir’ dedi. 2000 yılı sonrasında emekli olanlar için intibak yasası çıkmalı ve hak kaybına uğrayanlar da bu haktan yararlanmalı. Emekliler intibaktan yararlandığında önemli bir katkı alacaklar ve mevcut emekli maaşları yükselecek” ifadelerini kullandı.

EK ÖDEME AZ: EK ÖDEMENİN EN AZ YÜZDE 10 OLMASI GEREKİYOR

Emeklilere yapılan ek ödemenin az olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Ergün, “Bir ürün alıyoruz yüzde 8, başka bir ürün alıyoruz yüzde 18 KDV ödüyoruz. Yüzde 4 ek ödeme önemini yitirdi. Ek ödeme miktarı yüzde 10’a çıkarılmalı” ifadelerini kullandı.

KAMU BANKALARININ EMEKLİY EVERDİĞİ PROMOSYON

Özel bankaların emekli banka promosyonu rakamını 8 bin liralara kadar çıkardığını , ancak kamu bankalarının hala düşük miktarda promosyon verdiğini söyleyen Ergün, “Özel bankalar promosyon ödemelerini, 3 yıllığına 8 bin liraya kadar çıkardı. Devlet bankaları özel bankalara ayak uydurmalı” ifadelerini kullandı.

Sizce kamu bankalarının promosyon miktarı ne kadar olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

İntibak Yasası gelişmelerinden, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank emekli promosyonuna zam geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç