Emekli ve memura zam var: Asgari ücrete yok!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emekli ve memura zam var: Asgari ücrete yok!

Memur ve emeklilerin maaş zamları belli oluyor. Zam oranını açıklayan Erdursun, asgari ücrete zam gelmeyeceğini söyledi.

Emekli ve memura zam var: Asgari ücrete yok!

SGK Uzmanı, memur ve emekli maaş zammını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun bir son dakika açıklamasında bulundu ve memur ile emeklilerin Temmuz 2024'te alacağı maaş zammını duyurdu.

Açıklanan enflasyon verileri ile beklentilere göre bir açıklama yapan Erdursun, 6 aylık enflasyon rakamlarına bakılarak maaş zammının belli olacağını, 3 Haziran tarihinde Mayıs ayı enflasyonunun açıklanacağını söyledi. Mayıs ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından sadece Haziran rakamları kalacak.

Katıldığı canlı yayında açıklama yapan Erdursun, "6 aylık enflasyon oranına bakarak emekli aylıkları belirleneceği için yıllık bazdaki enflasyonla bizim bir işimiz yok. Ocak-Şubat-Mart-Nisan ve Haziran ayının enflasyon verileri ay ay açıklanıyor. 4 ayda 18.72’lik bir enflasyon oluştu. Bu enflasyon farkı SSK ve Bağ-Kur’lulara verilecek" değerlendirmesinde bulundu.

NET ZAM NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Geçen ayın enflasyon rakamlarının yarın açıklanacağını söyleyen Erdursun, "Mayıs ayında enflasyonun ne kadar çıkacağı 3 Haziran’da belli olacak. Haziran ayında ne kadar olacağını 3 Temmuz’da öğreneceğiz. Geçen yıl Mayıs ayı için 0.04 enflasyon çıkmıştı ama bu dönemde daha yüksek çıkacağı dillendiriliyor. Yaklaşık yüzde 3 gibi bir enflasyon bekliyoruz" dedi.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı hesabını yapan Erdursun, "Memur ya da memur emeklisi iseniz çıkacak enflasyon farkından 5 puan daha düşüğünü alacaksınız. Çünkü toplu sözleşmede yüzde 15 verilmişti, bunu çıkartıp ikinci dönem toplu sözleşme yüzde 10’u koyacakları için yaklaşık olarak yüzde 20-21 gibi memur ve memur emeklilerinin aylıklarında artış olacak" dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI: 10 BİN TL ALAN EMEKLİNİN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük maaş alan emeklinin alacağı zamma da değinen Erdursun, Bu dönemde en düşük emekli aylığının yine yüzde 25-26 yani ne çıkarsa enflasyon 10 bin liraya da yansıtacaklarını düşünüyorum. En düşük emekli aylığı 12 bin 500 lira civarında olur diye düşünüyorum. Seyyanen artış yapılır mı ya da refah payı verilir mi? Bunların hepsini 3-20 Temmuz arasında göreceğiz" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM VAR MI?

Temmuz ayında memur ve emekliye zam olacağını söyleyen Erdursun, asgari ücrete zammın beklenmediğini söyleyerek, "Asgari ücrete net bir artış yapılmayacakmış gibi gözüküyor. En azından asgari ücrete de yeni bir enflasyon farkı şeklinde bir artışın yapılması gerekir diye düşünüyorum. Asgari ücrete artış yapılmayıp enflasyon böyle devam ederse olan ücretlilere olacak" ifadelerini kullandı.

3 TEMMUZ'DA BELLİ OLACAK

3 Temmuz günü Haziran rakamlarının açıklanmasından sonra yılın ilk yarısının enflasyonu bellli olacak ve zam netleşecek. Zam belli olduğunda bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (8)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
Maaşlara zam gelmedi ama maşallah bütün ürünlere zamlar gelmeye devam ediyor anlayacağınız devleti pek takmıyorlar belliki verilen cezalar caydırıcı değil meydan yine fırsatçıların
Ziyaretçi 15 Gün Önce
bu nasıl bı saçmalık,
Ziyaretçi 15 Gün Önce
akp mhp Emeklinin başına bela başka birşey iş yapmıyor lar Allah bildiği gibi yapsın onları
Ziyaretçi 15 Gün Önce
bu ülkede zaten sadece memur çalışıyor asgari ücretli yemesin içmesin aç yaşasın zaten alıştık markette pazarda çürükleri seçerek yaşamaya sadece doymak için çabalamaya
Ziyaretçi 15 Gün Önce
ya kardeşim sizin sisteminiz adam akıllı işlemez mi bu ülkede en fazla asgari ücretli var verin memurların zammanın yarısını asgariye bolusturun herkes eşit maaş alsın yaptığınız haksızlık