Emekli ikramiyesine zam geliyor: İşte ikramiye zammı için konuşulan rakam
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Emekli ikramiyesine zam geliyor: İşte ikramiye zammı için konuşulan rakam

Emekli ikramiyesi ne kadar olacak? İşte konuşulan rakam.

Emekli Haberleri 8 Şubat 2024 0
Emekli ikramiyesine zam geliyor: İşte ikramiye zammı için konuşulan rakam

İşte emekli ikramiyesi için konuşulan rakam.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın emekli ikramiyesine zam sinyali vermesi vermesinin ardından emekli ikramiye zammı merak konusu oldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram en düşük ve en yüksek ihtimali dile getirdi. İşte konuşulan rakamlar.

BAKAN IŞIKHAN’DAN EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekli ikramiyeleri artışı ile ilgili dün, “Emeklilerimiz müsterih olsun Cumhurbaşkanımız da bizler de emeklilerimizin yanında olduk. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanımızla bir araya gelip görüşeceğiz, gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup talimatları doğrultusunda gerekli çalışmaları, adımları atarız. Biz hükümet olarak bu adımı atmaya hazırız. Çalışmalara kısa sürede başlayabiliriz” açıklamasını yaptı.

Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram Milliyet’e anlattı.

EN AZ YÜZDE 50 ARTIŞ İHTİMALİ

“Daha önceden emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri yapılmıyordu. Geçtiğimiz sene emekli ikramiyesi 2 bin TL olarak uygulandı. EYT’den emekli olan emeklilerimiz de bayram ikramiyelerini almış oldu. Şu anda 2 bin TL olan ikramiyelerin güncellenmesi gerekiyor.

Ben emekli ikramiyelerinin en az yüzde 50 artışla 3 bin TL’ye çıkmasını bekliyorum. Kurban Bayramı’nda ikramiye ile önceden bir küçükbaş hayvan alınabiliyordu. Ancak şu anda fiyatlar bir hayli arttı. En az yüzde 50’lik bir artışı şu an itibarıyla devletimizin yapabileceği bir zam olarak görüyorum.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ ZAMMI EMSAL OLACAK

Asgari ücrete yüzde 49.11’lik artış, emeklilere yüzde 49.25’lik maaş artışını burada bayram ikramiyeleri için de emsal olarak düşünebiliriz. Cumhuriyet Bayramı kapsamında emeklilere tek seferde 5 bin TL ikramiye verilmişti. Ben ikramiyelerin 5 bin TL’ye yükseltilebileceğini düşünmüyorum.

EN YÜKSEK İHTİMAL YÜZDE 100 ARTIŞ

En düşük 3 bin TL, en fazla ise 4 bin TL artış olabileceğini düşünüyorum. Yani 2 bin TL olan emekli ikramiyeleri en fazla yüzde 100 oranında artarak 4 bin TL’ye çıkabilir.

RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ YASAL DÜZENLEME

Emeklilere ikramiye zammına ilişkin bir yasal süreç gereklidir. İlk ikramiyeler Ramazan Bayramı’nda yatırılacağı için önümüzde bir süreç var. Ramazan Bayramı öncesi mutlak suretle yeni düzenleme yapılacaktır. Yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir artışla birlikte yeni ikramiye tutarı belirlenecektir diye düşünüyorum.

İKRAMİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Emekliler bayram ikramiyelerini bayram ayında aldıkları maaşları ile birlikte alacaklar. Bazen bayrama denk gelen maaşlar daha erken bir tarihte ödenebiliyor.”

Ramazan Bayramı 10-11-12 Nisan 2024 tarihine denk geliyor. Kurban Bayramı ise bu yıl 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde olacak.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç