Elektrik Faturalarına Zam Getirecek Fiyat Artışı: Doğalgaza Zam Geldi

Elektrik Faturalarına Zam Getirecek Fiyat Artışı: Doğalgaza Zam Geldi

Son dakika açıklaması: BOTAŞ, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın fiyatına yüzde 10 oranında zam yaptı.

Emtia 1 Ağu 2022 09:00 1
Elektrik Faturalarına Zam Getirecek Fiyat Artışı: Doğalgaza Zam Geldi

Elektrikte yapılan son 2 düzenleme , yeni zammın habercisi gibi oldu. 

Her ayın 1'inci gününde BOTAŞ fiyat güncellemesine gidiyor ve doğalgazda tarife değişikliği olup olmadığını kamuoyuna duyuruyor. 1 Ağustos gece yarısında bir açıklama yapıldı ve elektrik santrallerinde kullanılan doğalgazın fiyatının yüzde 10 seviyesinde artırıldığına yer verildi. 

Konu ile ilgili BOTAŞ resmi internet adresi üzerinden yapılan açıklamada elektrik santrallerinin kullandığı doğalgazın fiyatının yüzde 10 seviyesinde arttırıldığına yer verilirken tarife değişikliğinde, elektrik üretimi için kullanılmakta olan doğalgazın metreküp fiyatının 12.5 lira seviyesinden 113.75 Türk Lirası seviyesine kadar çıkarıldığına yer verildi. 

Evlerde ve sanayide kullanılan doğalgazın fiyatında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. 

ELEKTRİĞE ZAM BEKLENTİSİ ARTTI

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınan yeni kararla serbest piyasaya verilen fiyat tekliflerinin azami limiti kilovatsaati (kWh) 3.75 TL’den 4 TL’ye yükseltildi. Bu düzenleme sonrası bir açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski yönetim kurulu üyesi Olgun Sakarya, “Ekim ayı beklenmeden ağustosta yeni zamlı tarifeler açıklanırsa sürpriz olmaz. Ekim ayı beklenirse zam oranı daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

YENİ DEĞİŞİKLİK ZAM İHTİMALİNİ GÜÇLENDİRDİ

Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yapılan yüzde 10'luk fiyat zammının, elektrik faturalarına zam olarak yansıması bekleniyor. Zam hakkında kararın önümüzdeki günlerde duyurulabileceği iddia ediliyor. 

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için finans7.com'u takipte kalın.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 16 Gün Önce
İliğimizi sömürdünüz yeter artık Bee kaşıkla verip kepçe ile almakta ne demek yeter vallahi yeter gına geldi zamlarınızdan.