Ekonomist Şeref Oğuz Açıkladı: Asgari Ücrete Zam Gelecek, Masada 4-5 Plan Var!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ekonomist Şeref Oğuz Açıkladı: Asgari Ücrete Zam Gelecek, Masada 4-5 Plan Var!

Milyonlarca çalışanın aldığı asgari ücrette artış yapılacağı yönünde kulis bilgilerine ulaştığını açıklayan ekonomist Şeref Oğuz, 4-5 plan üzerinde çalışıldığını söyledi. İşte haberin detayları...

Çalışma Hayatı 26 Mayıs 2024 0
Ekonomist Şeref Oğuz Açıkladı: Asgari Ücrete Zam Gelecek, Masada 4-5 Plan Var!

Ekonomi Gazetesi yazarı ekonomist Şeref Oğuz, Ankara kulislerinde asgari ücretle ilgili çok kritik kulis bilgilerini açıkladı. Asgari ücretin Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ) açıkladığı açlık sınırının altına düştüğüne dikkat çeken Şeref Oğuz, "Artış yapmak zorundalar" diyerek şöyle konuştu:

"YARALI CEYLAN ÖLDÜĞÜNÜ ANLAYANA KADAR KOŞARMIŞ"

"Hükümet yerel seçimlerde halktan uyarı aldı. Varlığı sorgulanır hale geldi. İnsanlar 2028'e kadar dayanamaz erir. Hatta gözlemciler şöyle örnekler veriyor; ceylana ateş edersin, yaralı ceylan öldüğünü anlayana kadar koşarmış. İktidar ABD'deki benzetmeyle topal ördek durumunda. Tabanını kaybetmeyle karşı karşıya. İkinci parti konumuna düştü. Asgari ücret halktan gelecek tepkiler ve işsizlik nedeniyle zaten artırılmak durumunda."

Asgari ücrette kritik hafta! İşte öne çıkan rakamlar... - Son Dakika  Ekonomi Haberleri | Cumhuriyet

"ASGARİ ÜCRETTE KARAR BAKAN ŞİMŞEK'İN DEĞİL ERDOĞAN'IN UHDESİNDE"

Asgari ücrete zam yapılmayacağı yönündeki açıklamaları değerlendiren Şeref Oğuz, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek buna şiddetle karşı olmakla birlikte, son sözü yine Cumhurbaşkanı söyleyecek. Asgari ücret Mehmet Şimşek'in ve diğer bakanların kapsama alanı dışındadır. Bu iş tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uhdesindedir. Bu arada memurun kat sayısını artırmak yerine, asgari ücreti artırarak toplumu rahatlatma külfetinin maliyetini de özel sektöre yüklemiş olacaksın. 'Özel sektör bunu finanse etsin' görüşü hakim. Bir Silifke türküsü var, 'herkes kesesinden yiyip içsin saltanatım var benim'..." yorumunu yaptı.

Asgari ücret ne kadar olacak, ne zaman açıklanacak? 2024 asgari ücret zam  toplantısı için geri sayım - Son Dakika Ekonomi Haberleri | NTV Haber

ASGARİ ÜCRETE NE ZAMAN ZAM YAPILACAK?

Hükümetin masasında asgari ücretle ilgili 4-5 ayrı çalışma bulunduğuna dikkat çeken Şeref Oğuz, şöyle konuştu:

"Asgari ücrette artışı üçüncü çeyrekte bekliyorum. Eylül ayına bırakabilir. Şu hesapların yapıldığı yönünde kulis bilgilerine ulaştım; baz etkisiyle birlikte enflasyon 20-22 puan düşecek ve ondan sonra asgari ücrette düzenleme yapacaklar. Bu işvereni de rahatlatacak, aynı zamanda da kendileri 'Bakın asgari ücrete zam yaptık' diyebilecekler. Masada 4-5 çalışma var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçenek oluşturuyorlar."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç