Ekonomide sevindiren haber: S&P, Türkiye ekonomisini bu sözlerle değerlendirdi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ekonomide sevindiren haber: S&P, Türkiye ekonomisini bu sözlerle değerlendirdi

S&P'den son dakika haberi geldi. Gelen haberde Türkiye ekonomisine ilişkin önemli bir değerlendirme yapıldı.

Ekonomi 5 Ara 2023 0
Ekonomide sevindiren haber: S&P, Türkiye ekonomisini bu sözlerle değerlendirdi

S&P'den Türkiye ekonomisine ilişkin önemli açıklama.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P tarafından bir açıklama yapıldı ve gelişmekte olan piyasalara bakış raporunda Türkiye ile ilgili önemli bir sunum yapıldı.

Yapılan toplantıda son dönemlerde Türkiye'de ekonomik istikrarın artırılması için atılan adımlar değerlendirildi. 

Kredi derecelendirme kuruluşu, internet üzerinden "Gelişmekte Olan Piyasalara Bakış: Türkiye 2024 Görünümü" başlıklı bir toplantı düzenledi. Standard & Poor’s (S&P) Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) Ülke Reytingleri Direktörü Frank Gill toplantıda yaptığı değerlendirmede yeniden dengeleme sinyalleri olduğunu söyleyerek, "Türkiye ekonomisinin aslında yeniden dengelendiğine dair artan kanıtları yansıtacak şekilde Türkiye'nin B kredi notunu korurken, kredi notunu olumlu yükselttik" ifadelerini kullandı.

Ekonomide açıklanan yüksek büyüme rakamlarını değerlendirerek sözlerini sürdüren Gill, sözlerinin devamında “Genel olarak, ekonomide özellikle Ortodoks para politikasının yeniden uygulamaya konmasının, ekonominin yeniden dengelenmesi, yurt içi tasarrufların artması, tüketimin yavaşlaması ve dolayısıyla ithalatın da azalması açısından fayda sağlamaya başladığı yönünde işaretler olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin genel görünümünü de değerlendiren Gill, Türkiye Ekonomisinin yumuşak inişten faydalanacağını söyledi.

"SERMAYEDE BİR MİKTAR KAYIP OLACAK"

Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesine değinen Gill, bunun nasıl olacağı yönünde şu değerlendirmelerde bulundu: “Ödemeler dengesi sonuçlarının iyileşmesi, yurt içi tasarrufların artması, Türk lirasındaki artış, Türkiye'nin kullanılabilir Döviz rezervlerinin yükselmesi durumunda notu da yükseltebiliriz"

S&P EMEA Finansal Kuruluşları Direktör Yardımcısı Anais Ozyavuz bankalara ilişkin bir değerlendirmede bulundu ve şunları söyledi:

"Tabii ki para biriminin daha fazla değer kaybetmesi nedeniyle bankalarda bir miktar sermaye kaybı bekliyoruz. Ama bunun yönetilebilir (koşullar) olacağını düşünüyorum. Ayrıca bankaların çoğunun son iki yıldır ihtiyaç halinde kullanabilecekleri ücretsiz provizyon ayırması da rahatlatıcı bir unsur"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç