Ek MTV iptal edildi mi? 2. Motorlu Taşıtlar Vergisi kalktı mı, ödemeler iade edilecek mi?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ek MTV iptal edildi mi? 2. Motorlu Taşıtlar Vergisi kalktı mı, ödemeler iade edilecek mi?

Ek MTV iptal edilecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı mı? Motorlu Taşıtlar Vergisi ek ödemeleri iade edilecek mi? İşte son dakika bilgileri.

İş Dünyası 6 Eylül 2023 08:35 0
Ek MTV iptal edildi mi? 2. Motorlu Taşıtlar Vergisi kalktı mı, ödemeler iade edilecek mi?

Ek MTV iptal edildi mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı mı? Ek Motorlu taşıtlar Vergisi iade edilecek mi?

Türkiye Tekenl Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş X hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı. Aybaş'ın yaptığı paylaşım, kısa sürede milyonlarca erişime ulaşırken bu açıklamanın gerçek olup olmadığı merakla araştırılmaya başlandı.

Söz konusu paylaşımda Aybaş, "Cumhurbaşkanı Erdoğan: Araç sahibi vatandaşlardan Ek (MTV) Motorlu Taşıt Vergisi almak kabul edilemez bir durumdur dedi" paylaşımını yaptı.

Bu paylaşım sonrası vatandaşlar, Ek MTV'nin iptal edilip edilmediğini araştırmaya başladı. Ancak bu açıklama gerçek değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şekilde bir açıklama yapmadı.

AYM KARARI İDDİASI

Anayasa Mahkemesi'nin ek MTV konusunda karar verdiği iddia edilmiş ve kararda ek MTV'nin iptal edildiği bildirilmişti. Ancak AYM, ek MTV itirazını henüz görüşmedi. Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşme sonrası ek MTV'nin iptal edilip edilmeyeceği netleşecek.

"EK MTV İPTAL EDİLECEK"

Ceza Hukukçusu Ersan Şen ek MTV ile ilgili yaptığı açıklamasında şunları söylemişti:

"MTV olarak bilinen Motorlu Taşıtlar Vergisi üzerinden getirilen dolaylı ek vergi Anayasaya aykırıdır. 2023 yılının çoktan tahakkuk etmiş, ödemesi yapılmış/yapılan motorlu taşıtlar vergisini, bir defaya mahsus yeniden tahakkuka sokarak, 2023 yılı için tekrar tahsil etmek Anayasanın 2. ve 73. maddelerine aykırıdır.

Tahakkuku çoktan bitmiş bir vergilendirme konusunda, tahsil aşaması tamamlanmış veya tamamlanmakta iken, 2023 yılı için geriye dönük tahakkukun gündeme getirilmesi hatalıdır.

Ek MTV; hukuki belirlilik bulunmadığından Anayasa m.2’ye, vergiyi doğuran olay gerçekleştikten sonra geçmişe dönük verginin miktarında yapılan değişiklik nedeniyle de Anayasa m.73’e aykırıdır"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç