Ek MTV için son ödeme günü geldi: Sorgulama ve ödeme nasıl yapılır?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ek MTV için son ödeme günü geldi: Sorgulama ve ödeme nasıl yapılır?

Ek MTV'de son ödeme günü geldi. Gelen son dakika açıklamasında ödeme yapmayan vatandaşların ödemesini yapması gerektiğine yer verildi. Peki ek MTV ödemesi nasıl olur?

Taşıt 29 Kasım 2023 0
Ek MTV için son ödeme günü geldi: Sorgulama ve ödeme nasıl yapılır?

Tüm araç sahipleri dikkat: Tıkla sorgula ek MTV için yarın son.

Genel seçimlerden sonra meclise gelen torba yasadan araç sahiplerine sürpriz bir vergi çıkmıştı. 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ekonomiye olan zararının karşılanması için getirildiği açıklanan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi yürürlüğe alınmıştı.

Yürürlüğe alınan ek MTV'nin taksit ödemesi için son gün 30 Kasım 2023 tarihi olarak açıklandı. Ek MTV'sini ödemeyen vatandaşların borçlarını ödemesi gerekmektedir. Ödenmeyen borçlar faize girebilir. Peki ek MTV borç ödemesi nasıl yapılır? Borç sorgulama işlemi nasıl yapılıyor? İşte detaylı bilgi.

EK MTV İPTAL EDİLMEDİ

MEclisten geçen ek MTV düzenlemesi, muhalefet tarafından anayasaya aykırı olduğu için Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü. Geçen ay toplanan AYM genel kurulu, söz konusu kararın anayasaya aykırı olmadığını belirterek itirazı reddetmişti. Bu karar öncesi birçok vatandaş, ek MTV'nin iptal edileceği beklentisi ile ödeme yapmamıştı. Ancak bu karar sonrası ödemeler yapıldı.

Şimdi de ek MTV'nin diğer taksidi var. Ödemeler ise 30 Kasım'da sona eriyor.

MTV SORGULAMA İŞLEMİ

Ek MTV borcu sorgulama işlemi e devlet kapısı üzerinden ya da interaktif vergi dairesi üzerinden yapılabiliyor. İşte adım adım ek MTV ödemesi:

Öncelikle e devlet kapısına gidin. Turkiye.gov.tr adresine gittikten sonra arama kısmına aşağıdaki gibi ARAÇLARIM yazın ve ARA butonuna tıklayın.

Çıkan sonuca tıklayın. Eğer aracınız kişi üzerine ise Gerçek kişi, şirket aracı ise Tüzel kişi seçeneğine tıklayın.

Daha sonra e devlet giriş ekranı karşınıza çıkacak. Burada e devlet girişi yapın. Daha sonra aşağıdaki gib araçlarınız sıralanacak:

Burada İşlem kısmının altında bulunan SEÇ yazan butona tıklayın.

Karşınıza aracınız ile ilgili bilgiler çıkacak. Bu araç bilgilerinin altında aşağıdaki kısmı göreceksiniz.

Burada Vergi ve Ödemeler kısmına tıklayarak borcunuzu sorgulayabileceksiniz.

Bu ekranda ek MTV karşınıza çıkacak. Ödemenin başındaki kutucuğa tıklayıp ÖDE butonuna tıkladığınızda sizi ödeme ekranına yönlendirecek. Söz konusu ekrandan kart bilgilerinizi girerek ödemenizi yapabileceksiniz. Eğer ödemeyi nakit para ile yapacaksanız 30 Kasım mesai bitimine kadar vergi dairelerinden ödemenizi yapabilirsiniz.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç