Ehliyeti Olanlar Dikkat: Artık Bu Kişiler Şoförlük Yapamayacak

Ehliyeti Olanlar Dikkat: Artık Bu Kişiler Şoförlük Yapamayacak

Son dakika haberi: Trafik sigortasına yönelik son dakika açıklaması geldi ve düzenleme yapıldığına yer verildi.

Haberler 16 Kasım 2022 13:12 2
Ehliyeti Olanlar Dikkat: Artık Bu Kişiler Şoförlük Yapamayacak

Trafik sigortasında düzenleme geldi: Artık kazalarda kusurlu olanlara şoförlük yaptırılmayacak.

Son dakika haberi geldi. Gelen son dakika bilgilerine göre trafik sigortasındaki fiyat artışlarının önüne geçilmesi için Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu bir açıklama yaptı. Eroğlu yaptığı açıklamada 7. basamakta bulunan ve 5 yıldır kaza yapmayan sürücülerin 8. basamağa yükseltileceğini ve poliçelerin yüzde 50 indirim yapılacağını söyledi. 

Çok kaza yapan sürücülerin karşısına çıkan primler de yüzde 200 artacak. Kişi temelli trafik sigortasıyla ticari araçlarda çalışan şoförlerin sicillerine kaza işlenecek ve kusurlu şoförlere iş zor verilecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, "Trafik sigortasında mevcut basamak sistemini genişletiyoruz. Dinamik basamak yöntemiyle 7. basamakta bulunup 5 yıldır kaza yapmayan sürücüler 8. basamağa çıkacak ve sigorta poliçelerine yüzde 50 indirime ulaşacak. Çok riskli sürücüler 0. basamakta bulunacak ve yüzde 200 prim uygulanacak" ifadelerini kullandı.

BU ŞOFÖRLERE İŞ VERİLMEYECEK

Eroğlu açıklamasının devamında, 6 bin sürücü 1 yılda 3'ten fazla kusurlu şekilde trafik kazasına karışıyor. Bunlar trafik canavarı olarak adlandırılıyor. Bu kişilerin 0'ıncı basamağa alınacağı açıkland. Eroğlu açıklamasında, "Bu kişilerin psikoteknik eğitim almalarını, trafik eğitimi tamamlanması ve sürücü belgelerine geçici süreyle el konmasını önereceğiz" ifadelerini kullandı.

Kişi şirketin aracında sürücülük yapıyorsa kaza şirketin poliçesine işleniyor. Ticari araçlarda çalışan şoförler bu şekidle kurallara uymak zorunda olacak. 2025 yılında tüzel kişilik şoför işe alıyorsa trafik hasar geçmişine bakılacak. Ağır kusur halleri varsa TRAFİK SİGORTASI Sicil Belgesi'nde görüleceği için çok kaza yapan kişilerin iş bulması zorlaşabilir. Bunun önüne geçmek için kişi temelli sigorta gerçekleştirilecek.

Eroğlu sözlerinin devamında elektrikli araçlara daha fazla indirim verilebileceğini söyledi.

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 13 Gün Önce
Artık Tamamen Ehliyetsiz sigortasız canavarlar artacak desene. Başkasının dikkatsizliği yüzünden kaza oluyor o ne olacak
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Çok iyi oldu bu