Döviz mevduat hesabı olanlar dikkat: Yeni karar Resmi Gazete'de yayınlandı

Döviz mevduat hesabı olanlar dikkat: Yeni karar Resmi Gazete'de yayınlandı

Döviz mevduat hesaplarına ilişkin yeni karar Resmi Gazetede yayınlandı. İşte Merkez Bankası'nın aldığı yeni karar.

Resmi Gazete Haberleri 10 Ocak 2023 08:09 0
Döviz mevduat hesabı olanlar dikkat: Yeni karar Resmi Gazete'de yayınlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası mevduat hesabı olanlarla ilgili kararını yayınladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Resmi Gazete'nin 10 Ocak 2023 tarihli sayısında yayımlanan karara baktığımızda Merkez bankası, döviz mevduat hesabı olanların TL mevduata geçişini kolaylaştırmak için karara imza attı. Söz konusu düzenleme ile 2022 yılı içinde bankalarda döviz cinsinden katılım fonu hesabı kuranların talep etmeleri durumunda bu hesaplarının TL mevduatına geçeceği bildirldi. Söz konusu kararın tam metni şu şekilde:

"TÜRK LİRASI MEVDUAT VE KATILMA HESAPLARINA DÖNÜŞÜMÜN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2021/14)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(SAYI: 2023/2)

MADDE 1- 21/12/2021 tarihli ve 31696 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 ile 31/12/2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.”

MADDE 2- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür"

Yorumlar (0)

Seç