Döviz Kurları Güne Yatay Başladı! 6 Aralık Güncel Döviz Fiyatları
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Döviz Kurları Güne Yatay Başladı! 6 Aralık Güncel Döviz Fiyatları

Döviz kurları, yeni haftanın üçüncü işlem gününe yatay bir seyirle başladı! İşte 6 Aralık güncel döviz kurları ve detaylar...

Döviz 6 Ara 2023 0
Döviz Kurları Güne Yatay Başladı! 6 Aralık Güncel Döviz Fiyatları

Dolar kuru bugüne 28,91 TL'den başlarken, euro ise 31,22 TL'den başladı.

Gözler bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık edeceği Kabine Toplantısı'ndan çıkacak kararlarda...

Önceki gün açıklanan Kasım ayı enflasyonu beklentilerin altında kaldı. Kasım ayında aylık enflasyon aylık yüzde 3,28 olarak açıklanırken, yıllık enflasyon ise yüzde 61,98 olarak açıklandı. Rakamlarda yıllık bazda en büyük katkı lokanta ve otellerden geldi. Otel ve lokanta fiyatlarındaki artış yüzde 92,86 oldu. Aylık bazda ise yüzde 11,17 ile konut fiyatları katkıda bulundu.

Dolar, euro ve altında tarihi zirve - Haber 7 DÜNYA

Rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kasım ayında da devam eden çekirdek enflasyondaki düşüş cesaret vericidir." dedi. Çekirdek enflasyonda 3 aydır artışlarda bir yavaşlama gözlendiğini söyleyen Şimşek "Bu enflasyonda ciddi momentum yavaşlamasına işaret ediyor. Yıllıklandırılmış çekirdek enflasyon hedeflerimizle uyumlu." dedi.

TCMB'nin son enflasyon raporuna göre, enflasyonun Mayıs 2024 yılında yüzde 75 ile zirve yapmasını ve ardından gerileme dönemine girmesi bekleniyor. Yine aynı raporda 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 36 seviyesinde bulunuyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P,  "Türk ekonomisindeki yeniden dengelenme işaretleri güçlendi." değerlendirmesini yaptı. 

Euro/Dolar paritesi: İllüzyon mu gerçek mi? - Sigorta Gazetesi

Türkiye ekonomisinin genel görünümünü değerlendiren  Standard & Poor’s (S&P) Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) Ülke Reytingleri Direktörü Frank Gill, "Temel senaryomuz Türk ekonomisinin yumuşak inişten faydalanacağı yönündedir." diye konuştu.

Türkiye’nin ilerleyen dönemde kredi notunun yükseltilebilmesi için aranacak koşullara da değinen Gill, “Ödemeler dengesi sonuçlarının iyileşmesi, yurt içi tasarrufların artması, Türk lirasındaki artış, Türkiye'nin kullanılabilir döviz rezervlerinin yükselmesi durumunda notu da yükseltebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç