Döviz Kurları Düşmeye Başladı! 5 Aralık Güncel Döviz Fiyatları
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Döviz Kurları Düşmeye Başladı! 5 Aralık Güncel Döviz Fiyatları

Döviz kurları yeni haftanın ikinci işlem gününe düşüş eğiliminde başladı! İşte 5 Aralık güncel döviz kurları ve detaylar...

Döviz 5 Ara 2023 0
Döviz Kurları Düşmeye Başladı! 5 Aralık Güncel Döviz Fiyatları

Dolar bugüne yatay seyirde 28,91 TL'den, Euro ise 31,36 TL'den güne başladı. Piyasalar Fed'in politika faizinin yönünü belirleyecek mahiyette ABD kişisel gelirler ve Tarım Dışı İstihdam verisini bekliyor.

Dün açıklanan Kasım ayı enflasyonu beklentilerin altında kaldı. Kasım ayında aylık enflasyon aylık yüzde 3,28 olarak açıklanırken, yıllık enflasyon ise yüzde 61,98 olarak açıklandı. Rakamlarda yıllık bazda en büyük katkı lokanta ve otellerden geldi. Otel ve lokanta fiyatlarındaki artış yüzde 92,86 oldu. Aylık bazda ise yüzde 11,17 ile konut fiyatları katkıda bulundu.

Dolar, euro ve altında tarihi zirve - Haber 7 DÜNYA

Rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kasım ayında da devam eden çekirdek enflasyondaki düşüş cesaret vericidir." dedi. Çekirdek enflasyonda 3 aydır artışlarda bir yavaşlama gözlendiğini söyleyen Şimşek "Bu enflasyonda ciddi momentum yavaşlamasına işaret ediyor. Yıllıklandırılmış çekirdek enflasyon hedeflerimizle uyumlu." dedi.

TCMB'nin son enflasyon raporuna göre, enflasyonun Mayıs 2024 yılında yüzde 75 ile zirve yapmasını ve ardından gerileme dönemine girmesi bekleniyor. Yine aynı raporda 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 36 seviyesinde bulunuyor. 

Geçtiğimiz ay ABD'de açıklanan enflasyon rakamlarının ardından piyasalar "Fed'in artık faiz indirim patikasına" girdiğini düşünerek risk iştahını artırmıştı. Ancak Fed Başkanı Powell, geçtiğimiz cuma günü iyimserliğin önüne set çekti. Powell Atlanta’da yaptığı konuşmada faiz indirimini konuşmak için erken olduğunu ve daha fazla faiz artışı olabileceğini belirtti.

Euro/Dolar paritesi 1'in altında | Piyasa Haberleri

Powell son dönemde enflasyona ilişkin olumlu sinyallere rağmen enflasyonun kesin biçimde yüzde 2’lik hedefe dönene kadar para politikasının ‘kısıtlayıcı’ kalacağını ifade etti.

Bugün Euro bölgesi ve ABD'deki imalat rakamları takip edilecek. 

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç