Dolar/TL'de Korkutan Rapor Yayımlandı: 20 22 Lira Olacağı Tarih Verildi

Dolar/TL'de Korkutan Rapor Yayımlandı: 20 22 Lira Olacağı Tarih Verildi

Son dakika haberi: Dolar kuru hakkında yeni açıklama geldi. İstanbul Analitics yaptığı haberde dolarda endişelerin büyüdüğünü söyledi.

Döviz 18 Tem 2022 11:15 0
Dolar/TL'de Korkutan Rapor Yayımlandı: 20 22 Lira Olacağı Tarih Verildi

Endişelendiren rapor b usabah yayımlandı.

İstanbul Analitics tarafından bugün sabah saatlerined bir açıklama yapıldı ve ülkedeki riskler hakkında detaylı bir analize yer verildi. CDS Priminin rekorlar kırmasından sonra yayımlanna açıklamada ödemeler dengesinin kış aylarında bozulacağını ve Dolar/TL parametresinde 20 ile 22 lira seviyelerinin görüleceğine yer verildi. 

Fed'in art arda gittiği faiz artırımları, Avrupa ve Çin ekonomilerinde yaşanan sallantılar, yüksek enflasyon ve Merkez Bankası'nın faiz politikası nedeniyle yükselişe geçen dolar kuru, bugün de 35 kuruştan fazla artış gösterdi.

BDDK'NIN DÖVİZ HAMLESİ YETMEDİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan kredi kararının ardından düşüşe geçen ve 16 liraya kadar gerileyen dolar kuru, daha sonra yeniden yükselişe geçti ve Haziran sonunda 17 lira 54 kuruş ile Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. 

Gelen son verilere göre Dolar kuru 17 lira 48 kuruş seviyesinde seyrediyor. 

DOLAR DAHA DA YÜKSELEBİLİR

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'si Cuma günü 892 'ye kadar çıktı. Geçen hafta içinde 900'ü aşan CDS ile ilgili açıklama yapan Özgür Demirtaş, "Bu CDS uykumu kaçırıyor. Allah aşkına matematiksel yöntemlerden vazgeçmeyelim. Türkiye’nin kapasitesi çok büyük. Bırakın doğru olanları yapmayı, yanlış yaptılarımızı bıraksak bile kar kardır. Daha iyi oluruz." demişti.

Dolar şu sıralar 17 lira 48 seviyelerinde. Bununla birlikte dolar sene başından bu yana yüzde 24.5, Nisan ayından bu yana ise yüzde 15 değer kaybetmiş durumda. Merkez'in rezervlerinin sorgulanması ile birlikte düşüşün daha da devam etmesi bekleniyor. 

İstanbul Analitics tarafından yayımlanan rapora baktığımızda "Sonuçta, matematik bize Ağustos'ta olmasa da, kış aylarında Türkiye'nin ödemeler dengesi krizine yaklaşacağını gösteriyor. Sermaye kontrolleri hayata geçmeden dolar/TL'de 20-22 düzeyini sınanması çok yüksek olasılık" denildi.

55 MİLYAR DOLAR İDDİASI

Türkiye'ye bu hafta Suudi Arabistan, BAE, KAtar ve Rusya'dan toplamda 55 milyar dolar para geleceği haberleri dolaşıyor. Cuma günü kurda biraz etkisi olan bu haberin şimdi herhangi bir etkisi yok.

Uyarı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Seç