Dolar Yeni Güne Yükselişle Başladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Dolar Yeni Güne Yükselişle Başladı!

Dolardaki yükseliş haftanın 2.işlem gününde de devam ediyor! İşte haberin detayları...

Döviz 22 Ağu 2023 09:22 0
Dolar Yeni Güne Yükselişle Başladı!

Yeni hafta TCMB'nin KKM'yi yavaş yavaş sonlandırma hedefiyle başladı. Bu kararın ardından kurlar haftaya yükselişle başladı. Dolar salı gününe 27,2037 TL'den başlarken, Euro 29,6856 TL'den başladı. Piyasalar Perşembe gününü bekliyor


Merkez Bankası haftasonunu boş geçirmedi ve bankalara "KKM'leri TL mevduatına geçirin" mesajını veren bir kararı Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, vadesi gelen kur korumalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme hedefi getirildi. Bu karar ile Türk Lirası mevduat hesaplarının artırılıp Kur Korumalı Mevduat'ın azaltılması planlanıyor. Karar KKM'nin kamuya maliyetinin artmasının ardından geldi. 

TCMB'nin açıklamasına göre, "Merkez Bankasınca kur koruma desteği sağlanan hesaplardan TL hesaplara geçiş ve kur korumalı hesapların belli oranda yenilenmesinin hedeflenmesine, kur koruması bulunmayan TL payı seviyesinde artış hedefine geçilmesine" karar verdi.

TCMB, aynı zamanda yabancı para zorunlu karşılıklarda da artışa gitti.

TL KKM hesaplarından TL mevduat hesaplarına dönüşümde minimum yüzde 50 hedefi getirildi. Ekonomistler, kararın ardından dövize zorunlu karşılıkların artmasının TCMB'deki döviz rezervlerinde artışa, KKM'ye dönüşüm hedefinin ise Türk Lirası mevduat hesaplarındaki faizlerin arttıracağını belirtiyor. Ekonomistler "KKM'nin sonlandırılma sürecine girilmiş olunuyor" dedi. 

Eski TCMB Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Hakan Kara, karara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "TCMB bankalara diyor ki TL'den KKM'ye geçmiş mudileri tekrar TL mevduata geçmeye ikna edin. Bir taşla iki kuş vuruyor, KKM'yi eritirken mevduat faizinin de artmasını sağlayacak." ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında "Türkiye'nin ekonomide tabii ki sorunları var" açıklamasını yaptı. Erdoğan, son dönemde ekonomik göstergelerde olumlu yönde yaşanan değişikliklerin kalıcı yönde olmasından kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan "Enflasyondaki yükselişin geçici olduğu artık her geçen gün daha iyi görülmektedir." ifadesini kullandı.

Bu hafta perşembe günü Merkez Bankası politika faizini açıklayacak. Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 20'ye yükseltmesi bekleniyor. Bu Para Politikası Kurulu'nun  toplantısının diğer önemli yanı da yeni PPK kurulunun katılacağı ve kararda etkisinin bulunacağı ilk toplantı olması. Haliyle PPK metnindeki değişiklikler takip edilecektir. 

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç