Dolar Rekor Kırdı! 8 Kasım Güncel Döviz Kurları

Dolar Rekor Kırdı! 8 Kasım Güncel Döviz Kurları

Döviz kurları haftanın üçüncü işlem gününe de yükselişle başlayarak rekor kırdı! İşte 8 Kasım güncel döviz fiyatları ve detaylar...

Döviz 8 Kasım 2023 0
Dolar Rekor Kırdı! 8 Kasım Güncel Döviz Kurları

Dolar her geçen gün yeni zirvesini test ediyor. Bugüne de yeni zirvesi olan 28,52 TL'den başladı. Euro ise 30,50 TL'den başladı. 

Doların yılbaşından bu yana ki yükselişi yüzde 52,68 oldu. Euro'nun yılbaşından bu yana ki yükselişi yüzde 52,38 oldu. 

Euro ve dolar kurları yükselişini sürdürürken Türkiye'nin 5 yıllık CDS'si düşüşünü sürdürüyor. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'si geçtiğimiz haftayı 365/370 seviyesinden kapattı.

5 Soruda Euro'nun Dolara Karşı Düşüşünün Nedenleri

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, geçtiğimiz gün dış ticaret rakamlarını açıkladı. Ekim ayında dış ticaret açığı yüzde 15 gerileyerek 6,7 milyar dolar oldu. 

Reel efektif döviz kuru endeksi, geçen ay TÜFE bazında 0,44 puan artarak 55,90'a yükseldi.

TCMB, sadeleşme konusunda bir adım daha attı. Şirketlerin nakdi kredilerini ve döviz pozisyonlarını TCMB'ye bildirme şartlarında değişiklik yapıldı. Değişiklik Ocak 2024'ten itibaren uygulanacak. 

Euro dolar karşısında yeniden 1 eşiğinin üzerinde - Son Dakika Haberleri

Önceki uygulamada söz konusu bildirim yükümlülüğü kriteri; şirketlerin 15 milyon dolar ve üstü yurt içi ve yurt dışından sağlanan "yabancı para nakdi kredileri ile dövize endeksli kredilerini" kapsıyordu. Bu kriter; "toplam nakdi kredi bakiyesi" 100 milyon TL ve üzerinde olan firmalar ile geçmiş bir yıllık hesap dönemindeki net satış hasılatı veya aktif büyüklüğü 500 milyon TL ve üzerinde olan firmalar şeklinde düzenlendi.

Hükümet kanadından enflasyona ilişkin değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Dün Malatya'da sanayiciler ile buluşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin son 3 yılda reel olarak yüzde 20 büyüdüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Kademeli bir şekilde, belli bir süreç içinde enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek istiyoruz. Bunun programını, planını yapmış durumdayız" dedi.

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;