Dolar Alınmalı Mı? Satılmalı Mı? Necmettin Batırel Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Dolar Alınmalı Mı? Satılmalı Mı? Necmettin Batırel Açıkladı!

Seçimlerden sonra dolar kurunda inişli çıkışlı bir seyir devam ediyor! Peki dolar alınmalı mı? satılmalı mı? İşte Necmettin Batırel'in dolar analizi ve detaylar...

Döviz 7 Nisan 2024 0
Dolar Alınmalı Mı? Satılmalı Mı? Necmettin Batırel Açıkladı!

Seçimlerin ardından gözler dolar kuruna çevrilmiş durumda. Yıl başından bu yana yükseliş gösteren dolar\TL 32 lira bandından ilerlemeye devam ediyor. Yatırımcılar 'Seçimden sonra dolar yükselecek mi, düşecek mi? Dolar alınır mı satılır mı?' sorularını araştırırken ekonomist Necmettin Batırel'den Türkiye ekonomisi ve dolar kuruna ilişkin dikkat çeken bir tahmin geldi. 

Dolar neden düşüyor, değer kaybı sürecek mi? - BBC News Türkçe

Dolar kurunda yaşanan son dakika gelişmeleri yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Yıl başından bu yana hareketlenen dolar\TL 32 lira bandını aştı. Peki dolar yükselecek mi, düşecek mi? Dolar alınır mı satılır mı? Dolar ne kadar oldu? Ekonomist Necmettin Batırel, sosyal medya hesabından "Hani kriz çıkacaktı!" başlıklı bir yeni yazı ele aldı. Elinde dolar olanlar dikkat! Batırel yıl sonunda dolar kurunun hangi seviyeye geleceğini duyurdu.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ DÜŞECEK Mİ?

Ekonomist Necmettin Batırel, sosyal medya hesabından "Hani kriz çıkacaktı!" başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Yaz aylarında güçlü geçmesi beklenen turizm sezonunun da etkisiyle, dolar/TL’de gevşeme hızlanacak. Merkez Bankası devalüasyonu yavaşlatarak dolardan TL’ye geçiş önlemlerini arttıracak. Böylece maliyetler azaltılarak enflasyonda kalıcı düşüş sağlanacak. Nitekim Mart enflasyonu piyasa beklentisinin altında geldi. Niye? Çünkü kurdaki düşüş TÜFE’nin gerilemesinde önemli rol oynadı.

Dolar ne kadar? Euro kaç lira? 16 Haziran 2022 güncel dolar kuru… - Son  Dakika Haberleri

Bu tablo Merkez Bankasının da elini rahatlattı, yeni faiz artışına gerek kalmadı. Vatandaş seçim sonrası beklenen artış olmayınca döviz satışına başladı. Uluslararası 3 dev bankanın, Deutcshe Bank, Goldman Sachs ve Wells Fargo’nun Türk lirasının güçleneceği raporları sonrası fon girişinde büyük artış yaşanıyor. Yabancı yatırımcılar seçim öncesi 266 milyon dolarlık net hisse alışı yaptı. İki haftalık alışları 696 milyon dolara yükseldi. Banka hisselerini adeta kapışıyorlar. Hisse stokları 34 milyar doları aştı.. Bu rakamın yılın ilk yarısı sonunda 40 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Borsa tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkede kriz olsa yabancı bu kadar yoğun alım yapar mı?

"DOLAR O TARİHTE O SEVİYEYE DÜŞECEK"

Yerli yatırımcılar seçim haftasında 305 milyon dolarla sınırlı alım yaptı. Ancak şirketler 3 milyar dolar satarak uyanık davrandı, kazançlı çıktı. Seçimden önce dolar 32.45 TL’ye çıkmıştı. Bugün 31.90 TL’ye düştü. Aslında merkez bankası piyasada alıcı olmasa kur kısa sürede 30 liraya inecek.

Dolar fiyatları, Euro fiyatları, 1 Ocak dolar fiyatları

Dolardaki aşırı zayıflama ithal mallarını cazibesini arttıracağı için buna izin verilmek istenmiyor. Merkez Bankasının rezervlerindeki erime yavaşladı. Brüt rezervler 700 milyon dolar azaldı, 123.8 milyar dolara indi. Net rezervler ise 300 milyon dolarlık artışla 15.5 milyar dolar oldu. Yeni hedef: düşük cari açık, düşük maliyet düşük enflasyon."

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç