Dolar 17 TL Barajını Yıktı Geçti: İşte Son Dakika Yorumlar ve Yükseliş Nedeni

Dolar 17 TL Barajını Yıktı Geçti: İşte Son Dakika Yorumlar ve Yükseliş Nedeni

Son dakika haberi: Dolar kuru kontrolden çıktı. 17 TL barajı hızlı bir şekilde kırıldı ve yukarı yönlü çıkış devam ediyor. İşte son fiyat ve tahminler.

Döviz 08.6.2022 10:16 0
Dolar 17 TL Barajını Yıktı Geçti: İşte Son Dakika Yorumlar ve Yükseliş Nedeni

Son dakika : Dolar sert yükselişle 17 lira bandını kırdı attı.

Piyasalarda sert hareketlilik devam ediyor. Gelen son dakika bilgilerine göre dolar kuru ani bir yükselişle 17 lira bandını sert bir şekilde geride bıraktı ve 17 lira 10 kuurş seviyesine kadar çıktı. 

NEDEN OLDU?

Kabine sonrası gelen faiz indirimi olacak açıklamasının tetiklediği dolar kurunda yükseliş dün başladı ve bugün de devam etti. Gelen son verilere göre dolar kuru 17.10 TL seviyesine kadar çıktı. İşte dolar kurunda son saatlerde yaşanan değişimin grafiği:

Gram altın ise 1015 liraya çıktı.

DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Dolar kuru hakkında gelne son yorumlar ve tahminler şu şekilde:

Selçuk Geçer: "Ben kimseye dolar al demem ama sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları, sayın Nebati'nin açıklamaları cari açık kısa vadede dış borç bize gösteriyor ki kluru buralarda tutamayacak. Ben kurun taban seviyesini 16 lira olarak görüytorum. Yani 20 Aralık öncesindeki 10 lira ile neredeyse eş değer olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bunun 23-24 liralara kadar gitmesini bekliyorum. Burada sakin bir ilerleyiş mi yoksa agresif bir ilerleyiş mi olacak o önemli. Eğer önümüzdeki günlerde agresif bir çıkış olursa, bu önümüzdeki günlerde sayın Cumhurbaşkanının, sayın Bakanın ya da  Merkez Bankasının söylemleri ile ortalık daha da kızdrıılırsa ve 15-20 gün içinde 24-25-26 lira gibi seviyeleri görürsek anlayın yeni bir fon geliyor olabilir. Bu enflasyon korumalı olabilir, süper bono olabilir. 

ABD'li ekonomist Mohamed El-Erian yaptığı son dakika açıklamasında, TL'nin dünkü değer kaybının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin artmayacağı, hatta düşebileceği yorumunun ardından geldiğini hatırlattı.

Ekonomist Atilla Yeşilada bunun dolar/TL için kritik bir gece olduğunu söyledi ve ekledi: "TCMB bu gece NYC-Asya seansında müdahale etmek zorunda, yoksa Aralık 2021 yeniden yaşanabilir. Türk lirası Aralık 2021'de tarihinin en değersiz seviyesine düşmüş, dolar/TL kuru 18,36'ya yükselmişti.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Baş Ekonomisti Robin Brooks "Tekrarlanan kredi teşvikleri, büyük cari açık ve devalüasyon Türkiye'nin risk primini çok daha yüksek bir seviyeye taşıdı"  dedi.

IIF Baş Ekonomist Vekili Sergei Lanau da "Geçen Kasım'daki [TL'nin] büyük değer kaybına rağmen Türkiye'nin dış ticaret açığı büyüdü. Petrol ve altın harici ithalatta bile kayda değer bir düşüş yok. Merkez Bankası rezervlerinin düşük seviyesi ve dışardan gelen paranın az miktarda olması göz önünde bulundurulunca TL'nin tekrar büyük bir değer kaybı yaşaması kaçınılmaz gözüküyor."

BÜYÜK DEĞER KAYBI

ABD'li yatırım fonu yöneticisi Will Slaugher "Erdoğan'ın rezervi bitti ve yakında liranın kontrolünü kaybedecek. Yıl sonuna kadar Türk lirası büyük ihtimalle olağanüstü değer kaybedecek ve Türkiye'nin temerrüde düşmesi de mümkün"

NASIL ÖNLENİR?

Slaughter "Temerrüdü sermaye kontrolü ve vatandaşların dövizlerine el koyarak önlemeleri mümkün"

Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdırYatırım tavsiyesi hizmeti, yatırım danışmanları, aracı kurumlar ve yatırım uzmanları tarafından verilen bir hizmettir. 

Yorumlar (0)

Seç