DMM Açıkladı: Kredi Kartlarında Asgari Ödeme Kapatma Sebebi Mi?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

DMM Açıkladı: Kredi Kartlarında Asgari Ödeme Kapatma Sebebi Mi?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), 3 ay asgari ödeme yapan kişilerin kartlarının kapatılmayacağını açıkladı! İşte haberin detayları...

Kredi 2 Haz 2024 0
DMM Açıkladı: Kredi Kartlarında Asgari Ödeme Kapatma Sebebi Mi?

3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kredi kartının kullanıma kapanacağı iddialarının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden açıklama geldi. Merkez, iddiaların doğru olmadığını belirtirken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından böyle bir düzenlemenin olmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), "3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartının kullanıma kapanacağı iddiasının doğru olmadığını bildirdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından böyle bir düzenlemenin olmadığı belirtildi.

KREDİ KARTLARIYLA İLGİLİ İDDİAYA İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN YALANLAMA

3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kredi kartının kullanıma kapanacağı iddiaları gündeme geldi. İddiaların ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıklama yaptı. DMM'den yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesinin bulunmadığı belirtildi.

"SADECE NAKİT KULLANIMA KAPATILIYOR"

Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı toplam üç kez ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına kapatıldığına işaret edilen açıklamada, üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, '3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak' iddiası doğru değildir." Açıklamada ayrıca, piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar edilmemesi istendi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç