Diyanet ve Cemaatlerden Açıklama: TOKİ'den Taksitle Ev Almak Caiz Mi?

Diyanet ve Cemaatlerden Açıklama: TOKİ'den Taksitle Ev Almak Caiz Mi?

TOKİ 250 bin sosyal konut projesine başvurular devam ederken proje hakkında bir değerlendirmede diyanet ve cemaatlerden geldi.

Haberler 21 Eylül 2022 17:38 2
Diyanet ve Cemaatlerden Açıklama: TOKİ'den Taksitle Ev Almak Caiz Mi?

TOKİ 250 bin sosyal konut projesine başvurular devam ederken proje hakkında bir değerlendirmede diyanet ve cemaatlerden geldi. Peki 250 bin sosyal konut projesine başvuru caiz mi? İşte o sorunun cevabı...

13 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvurular 14 Eylül itibariyle başladı. TOKİ sosyal konut projesine başvurular devam ederken diyanet ve cemiyetlerden caiz açıklamaları gelmeye başladı.

DİYANET'TEN TOKİ AÇIKLAMASI 

TOKİ 81 il 250 bin sosyal konut projesi caiz midir?

"İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ'nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

"Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır." Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kar etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslam'ın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibarıyla gerçekleşmemektedir. Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde görüş bildirmiştir.

Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ'nin sosyal konut projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar kurumlarımızı yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak değerlendirilmiştir."

Diyanet'e göre kısacası TOKİ'den ev almak caizdir.

İSMAİLAĞA CEMAATİNDEN TOKİ AÇIKLAMASI

İsmailağa cemaatinden İsmail Yaşar tarafından yapılan açıklamada "TOKİ 250 bin konutluk bir proje hazırladı ve satışa sundu. Bunun caiz olup olmadığı konusunda çok sayıda soru aldık. Şu an 830 bin lira olan bir ev belki de 20 sene sonra 3 milyon belki de 4 milyon olacak. Bu belli değil. İslam'da bir şey satılırken fiyatının belli olması lazım. Burada bir belirsizlik azsa buna müsamaha gösterilir. 

Bazı hocalar burada bir belirsizlik yok diyor, memur maaş zammı oranı belli olduğu için fakirler yararlanacağı için bu önemli değildir. Şunu söyleyeyim burada faiz kesinlikle yoktur. Burada bir hadis yoktur, bu konu yoruma dayalıdır.  Bazı hocaların caiz demesi bundan kaynaklanıyor. Ancak, burada 20 sene sonra ne olacağı belli değil. 

Çünkü belki enflasyon yükselecek, bu rakam çok yükselecek. Bizim bu konuda şahsi görüşümüz caiz olmadığı yönündedir" diyerek kendilerinin bu konuta caiz değildir yönünde fetva verdiklerini söyledi.

Siz ne düşünüyorsunuz? TOKİ'den ev almak caiz midir? Yorumlar kısmından yazın.

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 3 Gün Önce
"Neye inanacağımızı şaşırdık. Diyanet caizdir diyor. İsmailağa caiz değildir diyor. Ne yapalım şimdi" diye soran arkadaş cevaben: Bir konu hakkında şüpheli bir durum varsa ondan uzak durunuz. Hadis-i Şerif
Ziyaretçi 9 Gün Önce
Neye inanacağımızı şaşırdık. Diyanet caizdir diyor. İsmailağa caiz değildir diyor. Ne yapalım şimdi