Dilan-Engin Polat soruşturmasında son dakika gelişmesi: 27 şirkete kayyum atandı

Dilan-Engin Polat soruşturmasında son dakika gelişmesi: 27 şirkete kayyum atandı

Haklarında kara para aklama ve vergi kaçırma gibi suçlamalarla tutuklanan Dilan-Engin Polat ve yakınlarına ait olan 27 şirkete kayyum atanması talebi hakimlikçe kabul edildi.

Haberler 6 Kasım 2023 0
Dilan-Engin Polat soruşturmasında son dakika gelişmesi: 27 şirkete kayyum atandı

Son dakika: Dilan ve Engin Polat soruşturmasında 27 şirkete kayyum atandı.

Dilan Polat ve Engin Polat soruşturmasında bir son dakika haberi geldi. Haklarında kara para aklama ve vergi kaçırma gibi suçlamalarla tutuklanan Dilan-Engin Polat ve yakınlarına ait olan 27 şirkete kayyum atanması talebi hakimlikçe kabul edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet" suçlarından soruşturma başlatılan Engin Polat ve Dilan Polat çifti, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonla gözaltına alınmıştı. 12 Ekim tarihinde Dilan ve Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına da el konulmuştu.

27 ŞİRKETE KAYYUM

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Dilan Polat, Engin Polat ve yakınlarına ait olan 27 şirkete kayyum atanmasını talep etti. Hakimlik 27 şirkete kayyum atanmasına hükmetti.

KAYYUM NE DEMEK?

'Kayyum' kelimesi hukuki anlamda "Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" demektir. Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir.

KAYYUM NASIL ATANIR?

Kayyum, usulsüzlük yapıldığı belirlenen özel kurumlara ve şirketlere devlet el koyduktan sonra atanan yöneticidir. Kayyum, mahkeme tarafından atanır. Kayyum olarak atanan kişiler, makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevler dahilinde çalışmalarını yapar.

KAYYUMUN GÖREV VE YETKİLERİ NELERDİR?

Atanan kayyumun görevleri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görev yetkileri geçicidir. Kayyumun yetkileri atanmasına neden olan durumlarla sınırlıdır. Eğer kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi, yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir. Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir. Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmakla görevlidir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;