Dezenformasyon Yasası ile İlgili Son Dakika: Twitter'ı Olanlar Dikkat
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Dezenformasyon Yasası ile İlgili Son Dakika: Twitter'ı Olanlar Dikkat

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel yaptığı son dakika açıklamasında dezenformasyon yasasını değerlendirdi.

Haberler 11 Ekim 2022 08:43 0
Dezenformasyon Yasası ile İlgili Son Dakika: Twitter'ı Olanlar Dikkat

Dezenformasyon Yasası ile ilgili son dakika açıklaması.

TBMM'nin gündeminde olan ve 14 maddesi kabul edilen 40 maddeden oluşan dezenformasyon yasasının kamuoyunda yankılamaları devam ediyor. Bu hafta Genel Kurulda görüşmeler devam edecek ve düzenlemenin bu hafta meclisten geçerek yasalaşması bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel konu ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu. Adıgüzel yaptığı açıklamada 29. maddeye dikkatleri çekti ve düzenlemedeki 29'uncu maddenin bu şekilde kabul edilmesi ile birlikte sonradan asılsız olduğu ortaya çıkacak bir paylaşımı beğenen ya da retweet edenlerin bile ceza laacağını söyledi. 

Sözcü Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Adıgüzel, BTK'ya verilen engelleme yetkisi ile ilgili, “BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) bir istihbarat teşkilatı değil, yargı kuruluşu da değil. BTK'ya engelleme yetkisi veriliyor. MİT görevlileri ile ilgili haberler konusunu katalog suçlar arasına alıyorlar. WhatsApp, Zoom, Skype gibi kanallara BTK yönetmeliği ile düzenleme getiriliyor. ‘İstenen bilgileri alabilir' deniyor. Bu örtülü bir dinlemenin önünü açabilir. Bir kişi, bir platformda suç teşkil eden yayın yaptı diyelim, ‘sosyal medya platformu bunu fark edip düzeltsin' isteniyor. Şikayet yoksa, koskoca bir deniz gibi düşünün. Nasıl fark edip, düzeltecek? 29. madde ile öngörülen 3 yıla kadar hapis cezasını kısaltacakları konusunda bir dedikodu var. Ancak bize iletilmiş bir şey yok. Önergeyi getirdikleri zaman görürüz. Yasanın en kritik maddesi bu. Mevcut haliyle çıkmaması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç