Devrim Akyıl Açıkladı: Dolar 44 TL Olacak!

Devrim Akyıl Açıkladı: Dolar 44 TL Olacak!

Dolar ve piyasa ile ilgili yaptığı analizlerle meşhur olan Devrim Akyıl, doların 44 TL olacağını açıkladı! İşte haberin detayları...

Döviz 5 Kasım 2023 0
Devrim Akyıl Açıkladı: Dolar 44 TL Olacak!

Türkiye ekonomisinde dolar kuruna dair gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediliyor. Dolar kuru yükselişini sürdürürken bundan sonraki seviyeler merak ediliyor. Ünlü ekonomist Devrim Akyıl dolar kurunda yaşanabilecekleri açıkladı.

DÖVİZİN SERT YÜKSELİŞİ ÖNLENMEK İSTENİYOR

Dövizin sert yükselişi ihtimaline dikkat çeken Devrim Akyıl, “Ekonomi yönetimi bankalara resmen KKM bizim ürünümüz ama sizin sorununuz dedi. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası KKM’deki zorunlu karşılıkları yükseltti. Bankalar düşük faizle kredi vermek istemiyorlardı. Sistem bankaları TL mevduat toplamaya itiyor. Piyasa bir miktar sıkılaştırılarak sistem tutulmaya çalışılıyor. Ana hedef ise döviz kurlarının sert şekilde yükselmesini engellemek oluyor.” dedi.

Dolar bugün ne kadar? - Dünya Gazetesi

ENFLASYONLA MÜCADELE SEKTEYE UĞRAYACAK

Enflasyonla mücadelede yaşanacak olumsuzluğu açıklayan Devrim Akyıl, “Enflasyon ile mücadelede ekonomi yönetiminin elini bağlayan durumlar var. Mart ayında seçim var ve seçim öncesinde Ocak ayında başta asgari ücret olmak üzere maaş zamları olacak. Seçimden dolayı yüksek oranlı zamlar gelecek ve enflasyon ile mücadele biraz sekteye uğrayacak. Merkez Bankası Başkanı da enflasyon düşüşü için yerel seçim sonrasının tarihini verdi. Yaklaşık 5 aylık süreçte çok dalgalı bir piyasa ile karşılaşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURUNU TUTMAK KOLAY OLMAYACAK!

Dolar kurunu tutmanın hiç kolay olmayacağını belirten Devrim Akyıl, “Dolar kurunu tutmaya çalışacaklar. En azından enflasyondan fazla yükselmesini istemeyecekler. Bu hiç bu kadar kolay olmayacak. Merkez Bankası’nın güçlü olmayan rezervleri ile bunu sağlamak kolay değil. Zor bir 5 aylık sürece girdik. Bu süreçte her şey olabilir.” şeklinde konuştu.

Dolar kurunda son durum

DOLAR KURU NE KADAR OLUR?

Dolar kuruna dair beklentilerini teknik olarak açıklayan Devrim Akyıl, “Dolar kuru yükseliş trendinde bulunuyor. Grafiklerimize göre dolar kurunda 27,75 TL seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça yön yukarı olacak. Bazı analistlerden enteresan dolar kuru değerlendirmeleri geliyor. Yabancı bir analist dolar kurunun 7 TL düşeceğini söyledi. Aynı analist dolar kuru 8 TL olduğunda 5,5 TL’ye düşecek demiş ve epeyce de dalga geçmiştik. Bu kişi yine dalga konusu oldu. Türkiye’yi iyi tanımayanlar Türk lirası lehine pozisyon alıyorlar ama pek kolay değil.

Dolar kurunda orta vadeli hedeflerimiz 33 TL, 39 TL ve 44 TL’dir. Ben 2024 yılının çok ilginç olacağını düşünüyorum. Yerel seçime kadar kontrollü bir devalüasyon ile ilerlenecek. Yerel seçimlerden sonra da para bulunabilirse bir devalüasyon daha yapılacak. Türkiye ekonomisinde hedef tutması çok zordur. 2024 sonunda enflasyonun yüzde 36’ya çıkması mümkün değil. 2024 yılında 3 haneli enflasyona çıkılacağını ve sonrasında finansman bulunabilirse enflasyonun düşeceğine inanıyorum.” dedi.

Tüm ekonomistlerin piyasa yorumlarından anında haberdar olmak için; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;