Devletten Kış Desteği! Başvuru Yapanlara 2.500 TL Ödeme Yapılacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Devletten Kış Desteği! Başvuru Yapanlara 2.500 TL Ödeme Yapılacak

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu kış ayında da doğal gaz ve elektrik faturası destek ödemeleri yapılacağını duyurdu.

Ekonomi 23 Ekim 2022 19:16 2
Devletten Kış Desteği! Başvuru Yapanlara 2.500 TL Ödeme Yapılacak

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu kış ayında da doğal gaz ve elektrik faturası destek ödemeleri yapılacağını duyurdu. Peki bu yardım için başvuru nasıl yapılır, şartlar neler, ödemeler ne zaman yapılacak? İşte destek ödemesine ilişkin detaylar.

İhtiyaç sahibi ailelere yapılacak olan doğalgaz destek ödemelerine başvurular e-devlet üzerinden alınmaya devam ediyor. Hane halkının gelir durumuna göre ailelere 900 ila 2.500 TL arasında destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. İşte doğal gaz destek ödemeleri haberinin detayları...

BAŞVURULAR BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 900 ile 2.500 lira arasına değişen tutarlarda verilen doğal gaz desteği başvuruları 5 Eylül'de başladı. Yılda iki kez yapılan doğal gaz yardımında ilk ödemeler Mart- Nisan ayları içerisinde yapılmıştı. Kış aylarının da gelmesi ile birlikte doğal gaz destek ödemesinin ikinci ödemesi için araştırmalar hız kazandı. Bu kapsamda Doğal gaz destek ödemelerinin Kasım ayında başlaması bekleniyor.

BAŞVURULAR E-DEVLET'TEN

Destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvuru yapabilecek. İhtiyaç sahibi vatandaşların, e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlar PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşların ise destek miktarı kartlarına yansıtılacak. Destek 6 aylık kış dönemini kapsayacak. Ödemeler, iki eşit taksit ile yapılacak.

KİRACILAR DA DESTEK KAPSAMINDA

Önceki dönem içerisinde yer almayan kiracılar da destek kapsamına alındı. Destekten yararlanabilmek için kişi başına aylık gelirin 1.833 liranın altında olması gerekiyor. 4 kişilik bir haneye giren toplam para 7 bin 330 liranın altındaysa doğal gaz desteğine başvuru yapılabilir.

SAĞLIK SORUNU OLANLARA DESTEK TUTARININ YÜZDE 5 FAZLASI ÖDENECEK

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ise ek ödeme yapılacak. Başvuru sırasında hastalığına dair raporunu sisteme giren hastaların yaşadığı hanelere, belirlenen destek tutarının yüzde 5 fazlası ödenecek.

DOĞAL GAZ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuru sahibinin taşıması gereken şartlar şöyle:

Türk vatandaşı olması,

Doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,

İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliği bulunması,

Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,

Hakkında ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca hak sahipliği kararı verilmesi gerekiyor.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
İşsiz hastalanan var çalışamıyorum
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
İşsiz çalışamıyorum durumum iyi değil yardım edersiniz seviniyorum