Devletin bedava dağıttığı kitaplar: Skandal olay ortaya çıktı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Devletin bedava dağıttığı kitaplar: Skandal olay ortaya çıktı

Özel okulların kitap insafsızlığı ortaya çıktı. İşte gelen son dakika açıklaması ve kitaplarda yapılan insafsızlıklar.

Eğitim 27 Ağu 2023 12:08 0
Devletin bedava dağıttığı kitaplar: Skandal olay ortaya çıktı

Özel okulların kitap insafsızlığı.

MEB tarafından başlatılan öğrencilere ücretsiz kitap uygulamasının son dönemlerde amacı dışına çıktığı ve ticari kazanç sağladıkları ortaya çıkmıştı.

Milliyet Gazetesi'nden Ozan Ömer Kadüker'in kaleme aldığı yazısında bazı özel okulların eğitim öğretim yıl başlamadan kitapları geri dönüşüm tesislerinde satıyor. Bazı okullar ise kitapları depoya kaldırıp satış için yıl sonunu beklemeyi planlıyor.

Okullar devletten ücretsiz aldıkları kitapları kilosu 2 lira ile 3,5 lira arasında satarak kar elde ediyor.

Muhabirin iletişime geçtiği bir işletme sahibi, kitapları topladığını şu şekilde anlattı: “Daha dün ... Koleji’nin kitaplarını topladım, isim olarak referans da verebilirim. Güvenebilirsiniz. 6 ton kitap çıktı. Kitapları alıp direkt imha ediyoruz. MEB ile hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, imha ettiğimize dair belge de ayarlarız. Kilosunu 3 TL’den alırım”

Şişli'de bulunan bir başka yer ise bir kamyon kitaptan aşağısına gelmediği, eski kitapları 3 liradan, sıfırları ise 3,5 liradan aldıklarını söyledi.

Bir kolej sahibi de kitap satışlarını doğruladı ve kitapları alıp okulun ilk günü öğrencilere dağıttıklarını söyledi. Hiç kullanmadıklarını, kendi kitapları olduğunu söyleyen bu isim, "Okulda fazla kitap kalırsa da yıl sonu geri dönüşüme yolluyoruz. Ancak bazı okullar ‘Zaten kullanmıyoruz’ mantığıyla kitaplar gelir gelmez satışını gerçekleştiriyor. Bu kitap yardımının hiç yapılmasına gerek yok, hepsi çöp oluyor. Devlet okullarında da kullanılmıyor” dedi.

Bir devlet okulu müdürü ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kitapları öğrencinin masasında hazır ediyorum. Kitap olmazsa veliler hesabını sorar. Bir veli bile şikâyet etse bu durum ortaya çıkar. O yüzden devlet okullarında dönem başında cesaret eden olmaz. Bazı özel okulların bu işi yaptığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Söz konusu uygulama ile ilgili bir açıklama yapan Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, "Daha önceki ders kitapları çok kötüydü. Sınav sistemine uygun değildi. Keşke hiç basılmasa diyorduk. Ancak son 5 yıldır kitaplar çok kaliteli hazırlanıyor. O yüzden gelen kitapları okullar artık kullanıyor. Hiç açmadan satışı yapılması doğru değildir. Hiçbir okul idaresi kitapları çöpe atmaz. Bunu yapan okul sayısı ya hiç yoktur ya da çok azdır. Öğrencinin çözüp bitirdiği kitapları evine geri götürmüyor. Bunlar kalırsa geri dönüşüme gider, sıfır olanlar değil" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç