Devlet, İlk Evini Alacaklara 65 Bin TL Destek Verecek

Devlet, İlk Evini Alacaklara 65 Bin TL Destek Verecek

İlk evini alacaklara devlet destekleri kamu bankaları aracılığıyla yapılıyor. İşte destekten yararlanma şartları.

Emlak 17 Kasım 2022 12:45 3
Devlet, İlk Evini Alacaklara 65 Bin TL Destek Verecek

Hiç evi olmayanlara devletten destek.

Ev fiyatlarının rekor seviyelere kadar ulaştığı, kiraların da aynı seviyelere kadar çıktığı günümüzde vatandaşlar, kendi evini alarak krediden kurtulmak istiyor. Zira şimdilerde büyükşehirlerde kira fiyatları asgari ücret seviyelerinde dolaşıyor. Yaşanan kira zamları sonrası kendi evini almak isteyenler , nasıl alacaklarını kara kara düşünüyor. En ucuz ev fiyatları bile 1 milyonlara kadar çıkmışken kendi evini almak isteyenler, TOKİ kampanyalarına başvurdu. 

5 milyondan fazla kişi bşavuru yaptı ancak bunlardan sadece 250 bin kişi konut sahibi olabilecek. 1 milyonu da konut arsası alaarak evini yapabilecek. Yani yine evi olmayan ve ev alma hayali kuran 4 milyondan fazla kişi var. Bu kişiler nasıl ev alabilecklerini düşünüyor.

Kendi evini almak isteyen vatandaşlara devlet destekli konut hesabı açıklaması geldi. Kamu bankalarında açılan devlet destekli konut hesabına para yatırarak birikim yapmak ve bu parası ile ev almak isteyen vatandaşlara devlet destek verecek. Ziraat Bankası tarafından konu iel ilgili yapılan açıklamada konut hesabı açacaklara devlet desteği verileceği bildirildi. 

Öncelikle tanımlayalım konut hesabı ne demek? Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada konut hesabı ile ilgili, "Konut hesabı, ilk kez ev sahibi olmak isteyen müşterilerimiz için en az 36 ay düzenli ödeme yapmak koşuluyla devlet katkısına hak kazanmalarına imkan sağlayan bir katılma hesabıdır" denildi.

KONUT HESABI ÖZELLİKLERİ

Konut hesabının özellikleri şu şekilde aktarıldı:

3 YIL ŞARTI VAR

Konut hesabı açan vatandaşlar, bu hesaplarda 3 sene boyunca para biriktirdikten sonra devlet desteğini de alarak biriktirdikleri para ile konutlarını alabilecekler. Söz konusu konut yardımına başvuru yapacaklarda aranan şartlar şu şekilde:

  • 07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
  • Konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca düzenli birikim yapanlar,
  • Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle Bankamıza başvuranlar Devlet Katkılı Konut Hesabı'ndan yararlanabilecektir.
  • Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kaybolacaktır.
  • Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemiş olunması gerekmektedir.

NE KADAR PARA YATIRILACAK , DESTEK NE KADAR?

Konut hesabına yatırılacak paranın miktarına ve cadesine göre devlet desteği verilmektedir. Buna göre; 

  • 36 ila 47 ay arasında para yatıracaklara %15,00 oranında devlet katkısı verilir ve bu tutar 2021 yılı için 26.995,96 TL'dir.
  • 48 ila 59 ay arasında para yatıracaklara %18,00 oranında devlet katkısı verilir ve bu tutar 29.072,57 TL'dir.
  • 60 ve üzerinde para yatıracaklara %20,00 oranında devlet katkısı verilir ve bu tutar 31.149,18 TL'dir.

2022 yılı için 31 bin TL olarak belirlenen bu tutarın 2023 yılı için yeniden belirlenmesi ve 65 bin liranın üzerine çıkarılması bekleniyor. (Yeniden Değerleme Oranına Göre)

BAŞVURU NASIL?

Başvuru bankaya yapılmaktadır. Ziraat bankasına müracaat ederek konut hesabı açabilir ve hesapta para biriktirerek devlet katkısından faydalanabilirsiniz.

Kadın erkek başvuru yapanlarla bilgi alış verişi için Facebook grubumuza TIKLA KATIL

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (3)

Seç


Ziyaretçi 22 Gün Önce
Hesaba düzenli olarak ne kadar para yatırılması gerekiyorki
Ziyaretçi 22 Gün Önce
Ülen vatandaşı soymaktan bir vazgeçin artık
Ziyaretçi 22 Gün Önce
tapu parası veriyor herhalde . devletiin ev fiyatlarından haberi yok .