Devamsızlıktan kalanlar ne olacak? Yusuf Tekin açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Devamsızlıktan kalanlar ne olacak? Yusuf Tekin açıkladı

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Tekin, devamsızlıktan kalanlarla ilgili açıklama yaptı ve kararı duyurdu.

Eğitim 23 Haz 2024 1
Devamsızlıktan kalanlar ne olacak? Yusuf Tekin açıkladı

Devamsızlık konusunda taviz verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve açıklamada devamsızlık konusunda herhangi bir esnetilme olmayacağına yer verildi.

Kurban Bayramı tatilinin 3. gününde çalışmaya başladıklarını söyleyerek açıklamasına başlayan Bakan Tekin, "Yaz aylarında daha yoğun çalışmamız lazım, okulların eğitim öğretime hazırlanması, ders kitaplarının hazırlanması gibi atılması gereken adımlar var. Kimseyi mağdur etmeden huzurlu bir şekilde eğitim-öğretim yılının başlaması için tedbirlerimizi alacağız" değerlendirmesinde bulundu.

MEB'in muhatap olduğu alanın büyük bir fedakarlık gerektirdiğini söyleyen Bakan Tekin, "Bu fedakarlığı maalesef öğretmen camiası tek başına üstleniyor. Öğretmenimizin üzerinden yükü biraz almamız gerekiyor. Öğretmen arkadaşlarımızın bu süre içerisinde karşı karşıya bulundukları sorunları azaltmak için hep beraber çalışmamız gerekiyor. Öğretmenlerin üzerinden yükü en çok alacak kitle velilerimiz. Çocuklarımız, zorunlu eğitim çağını bitirinceye kadar hayatlarının yüzde 10'unu bile okulda geçirmiyorlar. Yüzde 90'lık kısmı ya aileyle birlikte ya toplumun içinde geçiriyorlar. Yaz aylarına geldik. En azından öğretmenlerimizin yaptıklarının unutulmaması açısından velilerimize ciddi sorumluluklar düşüyor" dedi.

BAŞKA ÜLKE İLE EĞİTİMİN KIYASLANMASI

Velilerin başka ülkelerle bizim ülkemizin eğitimini kıyasladığını söyleyen Bakan Tekin, "Niye öğretmenler ve okullar üzerinden kıyaslıyorsunuz sadece? Veliler üzerinden de kıyaslayın. Biz, başka ülkedeki veli gibi çocuğumuzla beraber her akşam oturup yarım saat kitap mı okuyoruz yoksa televizyon mu izliyoruz?" dedi ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Velivizyon adıyla kısa filmler çekiyoruz. Eğitim yükünü hep beraber omuzlaması gereken kitleyiz. Siz de üzerinize düşeni yapın, biz de yapalım. İki taraftan biri üzerine düşeni yapmadığı zaman diğerinin çabası yeterli olmuyor. Velilerimizin biraz daha sürecin içine girmesi gerekiyor. Velilerimiz yaz tatilinde ne yaparsak çocuklarımız okula daha iyi hazırlanır sorusunu sormalı ve cevabını vermeliler"

SINIFTA KALMA VE TÜRKÇE DERSİ

Sınıfta kalma konusuna değinerek açıklamasını sürdüren Bakan, şunları söyledi:

"5,5 yıl müsteşarlık yaptım. O süre içinde de öğretmen arkadaşlarımızla çok samimi sohbetlerimiz oluyordu. Bakan olarak göreve başladığımdan itibaren de bu diyaloğu kurumsallaştırdık. Her ay öğretmen arkadaşlarımızla öğretmen arkadaşlarımızla görüşüyoruz. 200 ila 400 kişilik toplantılar yaptık. Ziyaret ettiğim her okulda öğretmenler odasında öğretmenlerle sohbet ettik. Öğretmen arkadaşlarımızın bizden talepleri oldu.

Taleplerden bir tanesi, mesleki anlamda başarılı olmamız için, yaptığımız şeylerin karşılığı olması gerekirdi. Devamsızlık bunlardan bir tanesi. Pandemiyle birlikte devamsızlık konusunda ortam biraz gevşedi, bu doğaldır. Bu konuların düzeltilmesi gerekiyordu. Devamsızlık oranlarında yüzde 30 oranında azaltma oldu.

Türkçe konusunda da öğretmen arkadaşlarımızdan çok yoğun talep geldi. Türkçe konusunu ben çok önemsiyorum. Ana dilinde kendisini ifade edemeyen çocuk ne eğitim hayatında, ne toplumsal ilişkilerinde ne de aile ilişkilerinde başarılı olabilir. Çocuklarımızdan duyduğumuz iki cümleden biri, anne baba beni anlamıyorsunuz. Aslında bunun arka planında ben kendimi ifade edemiyorum var. Başta öğrenci arkadaşlarımız biraz tepki gösterdiler ama yıl sonu ziyaretinde iyi ki yaptınız dediler. Birçok öğrencimiz mutlu oldu bundan. 

Çocukların Türkçe becerilerini ölçebilecek uluslararası bir sınav yoktu. Biz onay aldık. Bütün bunların birlikte değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konuyu bile eleştirdi bazı muhalifler. Ana dil ifadesini kullanınca muhalefetten bir kısmı, 'Bakan Arapça öğretecek çocuklara' dedi. Bu kadar marjinal tepkilerle karşılaştık. Çok üzüldük bunlara da. Demek ki anlamadan ön yargılarla hareket ederek bu tür eleştirileri yaptılar"

DEVAMSIZLIK NE OLACAK? KALANLAR GEÇİRİLECEK Mİ?

Devamsızlıktan sınıfta kalmanın affedilmeyeceğini söyleyen Bakan Tekin, "Esneslik yapacak bir durum yok. Bu kadar öğretmen arkadaşımız fedakarlık yaparken, devlet bu kadar okul, derslik yaparken, eğitim-öğretim süreçlerine yatırım yaparken çocuklarımızın okul dışında başka ortamlarda vakit geçirmelerini doğru bulmuyorum. Bu konuda kararlı şekilde devam edeceğiz" dedi.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 27 Gün Önce
bir deprem faicası oldu o süreçte bir sürü çocuk pisikolojik olarak çok etkilendi kimisi korkudan okula gitmedi kimisi kaybettikleri yakınlarından dolayayı ya o çocuklar nasıl sınıfta bıraktınız sayın bakan bir anlatırmısız