Dev Banka'dan Flaş Dolar Analizi: Zirve Ne Zaman Görülecek?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Dev Banka'dan Flaş Dolar Analizi: Zirve Ne Zaman Görülecek?

Dolar'da yükseliş hızla devam ederken, Citigroup stratejistlerinden dolara ilişkin tahmin geldi.

Döviz 14 Ekim 2022 17:02 0
Dev Banka'dan Flaş Dolar Analizi: Zirve Ne Zaman Görülecek?

Dolar ne zaman zirveyi görecek. İşte dev bankadan dolar analizi.

Dolarda yeni zirve için tahmin geldi. Citigroup stratejistleri küresel ekonomideki mevcut yavaşlama sona erene ve büyüme yeniden toparlanmaya başlayana kadar doların yükselmeye devam edeceği tahmininde bulundu.

50 YIL SONRA GELEN HIZLI ARTIŞ

Doların hızla yükselmesi ve diğer para birimleri karşısında yaşadığı yükselişin ne zaman sona ereceği konusu yatırımcıların gündeminde. Doların altı başlıca para birimi karşısındaki performansını ölçen dolar endeksi bu yılın başından itibaren neredeyse yüzde 18 yükselirken dolardaki bu yükseliş 1972’den bu yana yaşanan en hızlı artış olarak kayda geçti.

ABD merkezli Citigroup’un stratejistleri konu ile ilgili değerlendirmelerinde “Dolarda zirve için gerekli olduğunu düşündüğümüz şey, küresel büyümede bir dip. Dolardaki durumu değiştirmek için ekonomik gidişatta bir değişim olması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

"DOLAR GÜVENLİ LİMAN" YORUMU

Bloomberg’in aktardığı araştırma notuna göre, Jamie Fahy’nin liderlik ettiği Citi stratejistleri, ekonomi toparlanana kadar doların özellikle diğer gelişmiş ülke para birimlerine göre daha yüksek getiri sunduğu için “en güvenli liman” olduğunu yazdı.

Citigroup ekonomistleri ayrıca Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatma kararının da yatırımcıları doları satmaya ikna etmeyebileceğini yazdı. Stratejistlere göre doların seyrindeki en önemli etken küresel büyüme görünümünde bir iyileşme olacak.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç