Deutsche Bank Dolar TL tahminini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Deutsche Bank Dolar TL tahminini açıkladı

Son dakika haberi: Deutsche Bank'tan yıl sonu dolar TL tahmini geldi. İşte gelen son dakika açıklaması.

Döviz 7 Şubat 2024 0
Deutsche Bank Dolar TL tahminini açıkladı

Deutsche Bank'tan yıl sonu dolar TL tahmini.

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Christian Wietoska bir açıklamada bulundu. Wietoska yaptığı açıklamada bankanın Türkiye ile ilgili enflasyon, faiz ve dolar beklentilerine değindi. İşte yıl sonu dolar beklentisi.

ORTODOKS POLİTİKALAR DEVAM EDECEK

Bu yıl için faiz politikası da yakından takip edilen konular arasında olacak. Wietoska, TCMB’den olası ek faiz artışının henüz baz senaryolarında olmadığını kaydederek ortodoks politikanın devam etmesini beklediklerini de dile getirdi.

EK FAİZ ARTIŞI OLMASINI BEKLEMİYORUZ

Enflasyonda yukarı yönlü bir hareket olması durumunda ise 250-500 baz puanlık artış gelebileceğini anlatan  Wietoska, ek faiz artışının baz senaryoları olmadığının altını çizdi.

Ek faiz artışının enflasyon açısından güvence ortaya çıkarabileceğinden de bahseden Wietoska, Merkez Bankası’nın faiz artışlarını masada tutmasının yatırımcıların Merkez Bankası’na olan güvenini tazeleyeceğini söyledi.

YIL SONUNDA DOLAR NE KADAR OLACAK?

Yapılan açıklamada dolar/TL kuruna yönelik beklentiler de dile getirildi. Wietoska, kurun yıl sonunda 38‘e doğru ilerleyebileceğini öngördüklerini anlattı.  Deutsche Bank aralık ayında yayımladığı raporda da, 2024 yılının sonunda dolar/TL’nin 38 seviyesinde, enflasyonun ise yüzde 41 olacağını ifade etmişti.

MERKEZ BANKASI YIL SONU TAHMİNİ NE KADAR?

Merkez Bankası'nın aralık ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bu anket döneminde 40,00 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 39,46 TL iken, bu anket döneminde 40,64 TL olarak gerçekleşti.

DOLAR NE KADAR?

Dolar kuru yazım sırasında 30 lira 60 kuruş seviyesinde seyrediyor.

Finans7.com | Ankara *Yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç