Depremzedelere yardım başvurusu nasıl yapılır? 10 bin TL, 15 bin TL taşınma yardımı, 2 - 5 bin lira kira yardım parası
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Depremzedelere yardım başvurusu nasıl yapılır? 10 bin TL, 15 bin TL taşınma yardımı, 2 - 5 bin lira kira yardım parası

Son dakika haberi: Deprem bölgesindeki vatandaşlara 30 bin TL'ye kadar yardım yapılacak. Başvuruya ilişkin açıklama geldi.

Ekonomi 13 Şubat 2023 10:14 10
Depremzedelere yardım başvurusu nasıl yapılır? 10 bin TL, 15 bin TL taşınma yardımı, 2 - 5 bin lira kira yardım parası

Son dakika : İşte deprem yardımları.

Depremden sonra Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada destekleri duyurdu. Erdoğan yaptığı açıklamada depremzedelere 30 bin liraya kadar destek ödemesi yapılacağını söyledi. Gelen son dakika açıklamasında deprem bölgesinde yardımlar için başvuruların alınmaya başladığına yer verildi. Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in yazdığı haberin detayları şu şekilde:

Deprem olan 10 ilde yapılacak yardımlarda şehirler şu şekilde:

Adana
Adıyaman
Diyarbakır
Gziantep
Hatay
Kahramanmaraş
Kilis
Malatya
Osmaniye
Şanlıurfa

DEPREM İLLERİNDE TOKİ YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada yıkılan evlerin yerine 1 yıl içinde yeni evlerin yapılacağını söyleyerek, "Bu bir son değil, ama bir 1 yıl içerisinde de Allah’ın izniyle şunu da söyleyeyim: Tüm felaket zedelerimizin konutlarını, talimatı verdim, 10 vilayetimizin 10’unda TOKİ’nin yönetimindeki tüm müteahhit firmaları devreye sokmak suretiyle hem enkaz kaldırmaları hızlandıracağız, bunun yanında da bir taraftan konut yapımını hızlandıracağız. Ve bir yıl içerisinde de hedefimiz, Malatya’da, Elazığ’da, daha önce Bingöl’de, Van’da olduğu gibi, bunlar bizim bildiğimiz işler, biz bunları yaparız. Biz bu konularda kendimizi ispatlamış bir Hükümetiz ve inşallah Hatay’ımızda da bunu yapacağız, Allah’ın izniyle Kahramanmaraş’ımızda da bunu yapacağız, diğer 8 vilayetimizde de yine bunları yapacağız, ilçelere varıncaya kadar bütün bunları inşallah halledeceğiz" dedi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem bölgesindey apıtğı açıklamalarda yardımları şu şekilde duyurdu:

10 bin TL yardımı hakkında açıklama: "Bizler şu anda bütün imkânlarımızı seferber etmiş vaziyetteyiz. Ve inşallah şu an itibariyle bazı hazırlıkları yapıp hasar tespitleriyle birlikte de ailelere belli desteğimizi inşallah vereceğiz. Şu an itibariyle Hazine Maliye’den bu konuda belli bir bütçeyi ayırmış vaziyetteyiz. İnşallah bu bütçeyle beraber hasar tespitleriyle her ailemize inşallah onları bu süreçte rahatlatacak bir rakamı ki bunu inşallah 10 bin olarak şu anda planladık, 10 biner lira inşallah bu ailelere bizler şu anda Hükümet olarak ulaştıracağız. Ve onların bu geçiş döneminde sıkıntılarını giderelim istiyoruz"

15 bin TL taşınma ve 2-5 bin TL kira yardımı hakkında açıklama: "Çalışmalar için 100 milyar liralık kaynak ayırdık. Oturduğu bina yıkılan ve ağır hasar görenlere hane başına 15 bin lira yardım yapacağız. Ev sahibi olanlara 5 bin lira, kiracı olanlara 2 bin lira kira yardımı yapacağız"

NASIL OLACAK?

Depremzedelere yapılacak yardımlar için başvuru bilgileri ve detayları şu şekilde:

İlk aşamada evleri yıkılan ya da ağır hasar görenlşere 10 bin TL, 15 bin TL ise taşınma yardımı yapılacak. Bunun yanı sıra kiracılara 2 , ev sahiplerine ise 5 bin TL kira ypılacak. 

Konteyner dışında kalacak ev sahiplerine 5 bin lira, kiracılara ise 2 bin lira kira yardımı verilecek. Çadırda kalmak isteyenlerin kira bedeli de ödenecek. 

Kira ve taşınma destekleri , sadece başka şehre gidecek kişilere verilecek. Deprem bölgesinden ayrılmak isteyenlere 15 bin TL taşınma yardımı ve gidecekleri yerde tutacakları ev için ev sahibi ise 5 , kiracı ise 2 ibn TL verilecek. Kira desteği bin TL olacak.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Söz konusu desteklere başvurular e devlet üzerinden ya da mahalle ile köy muhtarları aracılığıyla yapılacak. E Devlet üzerinden "https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti" adresinden sosyal yardım başvurusu yapılabilir. Geçici barınma talepleri AFAD tarafından kurululan başvuru çadırlarına yapılacak. Bunun talebi için 60 günlük süre var. Deprem bölgesinden tahliye noktalarına başvurmadan kendi imkânıyla ayrılan afetzedelerin gittikleri illerde sıkıntı yaşamaması için 10 ilde belirlenen tahliye noktalarına bildirimde bulunması gerekiyor.

Kadın erkek diğer adaylar burada > TIKLA TAKİP ET

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (10)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 15 Ay Önce
Ev kiralik
Ziyaretçi 17 Ay Önce
benim evim yüzden eli hasarlı bana gelmedi bupara yatmamış Diyarbakır dayim kiraciyim benim eşim ve oğlum cazaevide
Ziyaretçi 17 Ay Önce
ben kiraciyim
Ziyaretçi 17 Ay Önce
8
Ziyaretçi 17 Ay Önce
merhaba